Sikhizm - religia - strona 3

i grzebień (kangha). Wtajemniczeni mężczyźni dodają do swojego nazwiska człon Singh, a kobiety Kaur. Członkowie Khalsy są sobie równi bez względu na przynależność kastową.

Sikhizm cechuje niechęć do rytuałów. Ważną rolę w kulcie pełnią śpiewy hymnów, medytacja Boskiego Imienia oraz czytanie Świętej Księgi. W religii tej nie ma warstwy kapłańskiej.

Świątynie sikhów nazywają się gurdwarami. Po nabożeństwach wszyscy uczestnicy dostają karah parszad – słodką potrawę przyrządzoną z mąki, cukru i masła. Przy świątyniach znajdują się bezpłatne kuchnie dla wiernych – są to tzw. langary.

Sikhowie obchodzą święta hinduistyczne: Baisakhi, Diwali, Holi oraz święta związane z poszczególnymi guru.

Sikhizm jest otwarty na inne religie i toleruje ich wyznawców. Guru Nanakowi przypisuje się słowa: „Nie ma hindusów i muzułmanów. Ścieżka, którą pójdę jest ścieżką Boga”. Głosił on, że istnieje jeden bezosobowy Bóg o wielu imionach, wobec którego wszyscy są równi.

Obecnie najwięcej sikhów jest w Pendżabie (10 mln) jednak spora część wyemigrowała także na Zachód (6 mln), gdzie religia ta przeżywa swoje odrodzenie. Z tego względu niektórzy zaliczają ją do grona religii uniwersalistycznych (światowych).

Polecamy również:

 • Judaizm - religia, historia

  Judaizm jest najstarszą monoteistyczną religią na świecie i równocześnie narodową religią Żydów. Powstał na terenach dzisiejszej Palestyny. Za jego założyciela uważa się proroka Mojżesza (hebr. Mosze). To od jego imienia judaizm bywa nazywany również religią mojżeszową lub mozaizmem. Więcej »

 • Islam - powstanie i początki religii. Prorok Mahomet - biografia i działalność

  Islam jest monoteistyczną religią o zasięgu ogólnoświatowym. Jej nazwa pochodzi od arabskiego rdzenia aslam i oznacza „pogodzenie się z wolą Bożą; poddanie się Bogu”. Niektórzy sądzą, że wywodzi się od innego arabskiego słowa – salam, czyli pokój.... Więcej »

 • Hinduizm - religia, historia, odłamy

  Hinduizm to jedna z najważniejszych, obok buddyzmu i dżinizmu, religii subkontynentu indyjskiego. Liczbę jej wyznawców szacuje się obecnie na 1 miliard osób, co stanowi 15% populacji świata. Obejmuje ona –  oprócz Indii – część Pakistanu, Sri Lankę (Cejlon), Nepal, Sikkim,... Więcej »

 • Buddyzm - co to jest, historia - Religia

  Buddyzm jest uważany jednocześnie za religię oraz za system filozoficzny. Zawiera całą gamę różnorodnych tradycji, wierzeń i praktyk. Ma zasięg ogólnoświatowy. Powstał w VI w. p.n.e. w Indiach. Więcej »

 • Konfucjanizm - zasady, filozofia, religia, liczba wyznawców

  Konfucjanizmem (chiń. rujia lub rujiao) nazywa się system filozoficzno-społeczno-etyczny, który został zapoczątkowany przez chińskiego myśliciela Kung-fu-cy (Konfucjusza), żyjącego w latach 557 – 479 p.n.e. Kontynuatorami myśli konfucjańskiej byli m.in. Mencjusz (odłam idealistyczny) i Xunzi... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58