Metodyzm to wyznanie chrześcijańskie, które zrodziło się na gruncie anglikanizmu w XVIII w. Jego organizatorem i propagatorem był anglikański duchowny John Wesley. Dużą rolę w rozwoju ruchu metodystycznego odegrał także Charles Wesley (brat Johna) oraz ks. George Whitefield.
Metodyści za podstawę doktryny i wiary uznają Pismo Św. Starego i Nowego Testamentu. Przyjmują dwa sakramenty: chrzest (udzielany zarówno dzieciom jak i dorosłym nieochrzczonym wcześniej w innym Kościele) oraz Wieczerzę Pańską (pod dwoma postaciami – chleba i wina). Wiernych nie obowiązuje spowiedź uszna.
W metodyzmie główny nacisk kładziony jest na konieczność odnowy wewnętrznej, tj. duchowe i moralne odrodzenie człowieka, oraz na prowadzenie chrześcijańskiego życia. Mniejszą wagę przywiązuje się natomiast do zewnętrznych form i obrzędów. Dużą rolę w metodyzmie odgrywa modlitwa indywidualna jako bezpośrednie obcowanie duszy z Bogiem, a także post, rozmowy duchowe oraz studiowanie Pisma Św.
Wystrój kaplic i kościołów metodystycznych jest skromny (symbol krzyża, stół z otwartą Biblią, kazalnica, ławki, instrument muzyczny). Nie umieszcza się w nich obrazów ani rzeźb, ponieważ byłoby to niezgodne z drugim przykazaniem biblijnego dekalogu. Na nabożeństwach wierni spotykają się w niedzielę. Przyjęcie do Kościoła następuje przez wyznanie wiary i modlitwę. Duchownych nie obowiązuje celibat.
Obecnie na całym świecie żyje około 70 milionów metodystów z czego większość mieszka w Stanach Zjednoczonych. W Polsce Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP zrzesza blisko 4,5 tys. wiernych.
Metodyści w Polsce
Metodyści pojawili się na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX w. Pierwsze zbory powstawały na Pomorzu (Gdańsk, Grudziądz, Chodzież) i Śląsku (Wrocław). W 1920 r. z Ameryki przybyła do Polski Misja Południowego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego. Rozszerzyła ona działalność rodzącego się Kościoła na centralne i wschodnie terytoria Polski. Nowe ośrodki utworzono m.in. w Warszawie i okolicy, we Lwowie, w Poznaniu, w Baranowicach i w Wilnie.
Kościół został oficjalnie zarejestrowany w Polsce dnia 16 października 1945 r. Obecnie posiada osobowość prawną, którą reguluje ustawa z 1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Rzeczypospolitej.
Na terenie Polski Kościół Ewangelicko-Metodystyczny podzielony jest na 2 okręgi (Wschodni z siedzibą w Warszawie i Zachodni z siedzibą w Poznaniu). Liczy około 4,5 tys. wiernych, którzy zrzeszają się w ponad 40 zborach.
Na dorocznej Konferencji w Ostródzie w 1990 r. Kościół Ewangelicko-Metodystyczny przyjął deklarację o wspólnocie ołtarza i kazalnicy z Kościołem Ewangelicko-Reformowanym. W 1994 r. takie porozumienie zawarto również z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim.
Kościół wydaje miesięcznik religijno-społeczny Pielgrzym Polski oraz dwumiesięcznik religijny Wieczernik. Jest członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz należy do Światowej Rady Metodystycznej.