Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Piotr Skarga, Żywoty świętych – opracowanie

Ostatnio komentowane
ok
julian • 2020-01-29 19:08:19
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Piotr Skarga napisał Żywoty w 1577 roku – wydane zostały dwa lata później. Cieszyły się dużym uznaniem aż do XX wieku. Uznaje się ją za najpopularniejszy utwór hagiograficzny w dziejach. Piotr Skarga zadedykował go ówczesnej królowej Polski – Annie JagiellonceŻywoty świętych zostały wydane w dwóch tomach, wielokrotnie wznawianych.

Zamiarem Skargi było stworzenie dzieła alternatywnego dla Pisma Świętego, które mogłoby być odpowiednią lekturą dla katolików, popieraną przez władze.

Recepcja

Z powodu swoich walorów językowych dzieło Piotra Skargi było niezwykle cenione, zarówno wśród przeciętnych odbiorców, jak i w kręgu pisarzy i uczonych. Żywoty stały się częścią kanonu ludowego, ale była czytana jako beletrystyka przez Wincentego WitosaFranciszka Bujaka czy Stanisława Pigonia.

Styl

Dzieło Piotra Skargi miało ogromne walory moralne, ale autor zawarł w nim również szczegółowe opisy tortur i męczeństwa wybranych Świętych, co mogło być potencjalnie interesujące dla przeciętnego czytelnika. Oprócz męczeńskich dziejów wybranych bohaterów, utwór zawiera także opis dworskiej polityki, obyczajów, czy egzotycznych krajów.

Każdy żywot przedstawia heroiczny wymiar życia bohatera.

Polecamy również:

  • Kazania sejmowe - streszczenie

    Piotr Skarga wygłasza Kazanie pierwsze do posłów zebranych na Mszy św. przed rozpoczęciem obrad Sejmu. Podkreśla, że powodzenie w rządzeniu zależy od woli Boga i radzi, by obrady rozpoczynać modlitwą o mądrość. Dzięki niej można zyskać sławę i szacunek, gwarantuje ona też pomyślność w podejmowanych... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =