Charakterystyka Wacława

Wacław to jeden z bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredro. Bohater jest synem Rejenta Milczka, który zostaje uwikłany w sąsiedzką kłótnię o mur. Wychodzi jednak na tym bardzo dobrze, ponieważ w efekcie pojmuje za żonę ukochaną Klarę.

Romansowy kawaler

Z utworu można się dowiedzieć kilku istotnych informacji na temat przeszłości Wacława. Otóż, jak się okazuje, kiedy młodzieniec studiował w Warszawie, nie szczędził sobie rozrywkowego trybu życia. Co więcej, podawał się za księcia Radosława, żeby uwodzić piękne panny, a nawet mężatki. Wtedy właśnie wdał się w romans z zamożną Podstoliną, którą następnie podstępnie porzucił. Jego stosunek do kobiet budzi zatem wiele wątpliwości. Kiedy spotyka po latach swoją kochankę, nie ma zbytnich wyrzutów sumienia co do swojego postępowania w przeszłości i nie pozostawia złudzeń, że traktował swoje romanse jak zwykłą zabawę.

Zakochany młodzieniec

Kiedy jednak poznajemy Wacława, jest on szczerze zakochany w pięknej Klarze, wychowanicy Cześnika. Spotyka się z nią potajemnie w ogrodowej altanie i marzy o wspólnej przyszłości z ukochaną. Dla swojego uczucia jest gotowy zrobić bardzo wiele. Aby znaleźć się blisko niej, udaje sekretarza własnego ojca i oddaje się w ręce Papkina, ryzykując złość Cześnika. Gorąco broni się również przed małżeństwem z Podstoliną. Względy finansowe nie są więc dla niego istotne, najważniejsze znaczenie ma miłość do Klary.

Nieodpowiedzialny i podstępny

Jednocześnie zachowanie bohatera zdradza naiwność i nieodpowiedzialność. Proponuje Klarze wspólną ucieczkę, zupełnie lekceważąc stosunki rodzinne i koligacje majątkowe. Wyobraża sobie, że może żyć z ukochaną gdziekolwiek w zupełnym oderwaniu od rzeczywistości. Z drugiej strony cecha ta świadczy o jego emocjonalnej naturze i uleganiu gwałtownym wzruszeniom. Wątpliwości może jednak budzić jego starannie ukuta intryga polegająca na przedostaniu się do domu Cześnika pod fałszywą tożsamością. Nie waha się również Wacław użyć takich metod, jak przekupstwo. Ofiarowuje bowiem Papkinowi sakiewkę pieniędzy, by ten nie wyjawił tajemnicy jego romansu z Klarą.

Wnioski

Wacław jest mężczyzną, który z jednej strony wydaje się całkowitym zaprzeczeniem cech ojca: ulega gwałtownym emocjom i nie jest interesowny. Ujawnia jednak jednocześnie cechy przypominające Rejenta: już od wczesnej młodości potrafi oszukiwać i wykorzystywać uczucia innych ludzi do własnych celów. Wartością rozgrzeszającą młodzieńca jest jednak jego szczera miłość do Klary, o którą potrafi dzielnie walczyć.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Cześnika

  Cześnik Raptusiewicz to jedna z głównych postaci komedii Aleksandra Fredro, pt. „Zemsta”. Bohater ten jest typowym przedstawicielem Polski szlacheckiej. Wskazuje na to jego strój, sposób bycia i wyznawane wartości. Więcej »

 • Charakterystyka Rejenta

  Rejent Milczek to jeden z głównych bohaterów komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Odbiorca poznaje go jako zamożnego urzędnika sądowego, który wdał się w spór o mur graniczny ze swoim sąsiadem Cześnikiem Raptusiewiczem. Więcej »

 • Charakterystyka Podstoliny

  Podstolina to jedna z bohaterek komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Jest to piękna wdowa, której wdzięki i rzekomy majątek stają się obiektem polowania Cześnika i Rejenta. Więcej »

 • Charakterystyka Klary

  Klara to jedna z bohaterek komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Jest ona wychowanicą i krewną Cześnika Raptusiewicza, u którego mieszka. Jej opiekun bierze pod uwagę ślub z dziewczyną, ale w końcu zmienia zdanie. Więcej »

 • Charakterystyka Papkina

  Józef Papkin to niewątpliwie najzabawniejsza postać komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Można powiedzieć, że to typowy salonowy bawidamek, którego życie upływa na  dobrej zabawie, trwonieniu pieniędzy i uwodzenie kolejnych kobiet. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 1 =
kacper
2017-05-04 17:54:13
bardzo polecam to opracowanie. napewno dostaniecie piątki !!!111!
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42