Śluby panieńskie - streszczenie

AKT I

Scena 1

Służący Jan czeka do rana na Gucia, który ma wrócić z zabawy.

Scena 2

Przychodzi Radost. Chce wejść do pokoju Gucia, ale Jan ostrzega, by tego nie czynił, bo pan jest bardzo zmęczony. Później, pod wpływem nacisków Radosta wymyśla historię, że Gucio zasłabł wczoraj i zmęczony musi spać. Wreszcie, pod wpływem uporu Radosta, który koniecznie chce zajrzeć do pokoju, przyznaje, że Gucia nie ma, wyszedł i wróci przez okno.

Scena 3

Wraca Gustaw i wchodzi przez okno. Rozmawia chwilę z Janem o swoim spóźnieniu.

Scena 4

Ukazuje się Radost. Gani Gustawa za jego wyprawy, mówi, że miał się ustabilizować, że ślub go czeka. Gustaw zręcznie się wymiguje, mówi, że zabawy w ślubie nie przeszkadzają, jest pewien, że uda mu się zdobyć Anielę. Dziękuje wujowi za rady i obiecuje poprawę, ale za chwilę znów chce gnać na zabawę.

Scena 5

Wchodzi Albin, który rozpacza nad nieszczęśliwą miłością. Radost radzi mu, aby przestał płakać, gdyż nie zdobędzie tak kobiety. Albin nie potrafi kochać i nie płakać. Wyjawia Radostowi, że Klara i Aniela ślubowały nigdy nie wyjść za mąż.

Scena 6

Radost wychodzi, przychodzi Klara. Dziewczyna drwi z łez Albina, ten wyznaje jej miłość, ona mówi, że go nie kocha.

Scena 7

Aniela zwraca uwagę Klarze, że nie powinna tak znęcać się nad Albinem. Klara odpowiada, że gardzi miłością. Mówi Anieli, jak twarde jest serce mężczyzny. Opowiada o książce pt. „Męża Kloryndy życie wiarołomne”, która sprawiła, że znienawidziły mężczyzn. Dziewczyny powtarzają swoje śluby:

Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną
Nienawidzić mężczyzn, nigdy nie być żoną

Mówią o Gustawie, sądzą, że nawet nie stara się o względy Anieli.

Scena 8

Przychodzi pani Dobrójska. Radzi dziewczynom, by nie traktowały źle Albina i Gustawa, one żalą się, że Gustaw w ogóle nie zwraca na nie uwagi, uważa je za wieśniaczki. Pani Dobrójska radzi dziewczynom:

Nie wszystko straszne, co czasem zastrasza;
Mają wady mężczyźni, ma także płeć nasza.
Zatem szalę rozsądku ta strona przeważa,
Co swoje błędy karci, a cudze pobłaża.

Scena 9

Gustaw przychodzi i zaczyna rozmawiać z paniami, Klara docina mu, że na pewno nudzi się na wsi, zaczyna z nim ostrą rozmowę. Gustaw raz po raz ziewa rozmawiając, co jest źle widziane. W końcu zasypia.

Scena 10

Radost gani Gustawa za jego postępowanie. Chłopak znów obiecuje poprawę. Mówi, że ceni przymioty Anieli i od teraz zamierza starać się o jej przychylność

AKT II

Scena 1

Radost rozmawia z panią Dobrójską, która także gani zachowanie Gustawa. Mówi Radostowi, że jest zbyt wyrozumiały dla bratanka. Ten odpiera, ze ona też psuje dziewczęta, że robią jakieś śluby. Dobrójska twierdzi, że to dziecinne zabawy i że im przejdzie.

Scena 2

Radost narzeka, że Gustaw go nie słucha. Jest pewien, że gdyby postępował wedle jego zamiarów, szczęście miałby zapewnione.

Scena 3

Gustaw mówi Radostowi, że się poprawił, niestety Aniela się na niego dąsa. On nie wie, o czym rozmawiać z dziewczyną. Radost mówi Guciowi o ślubach dziewczyn. Ten przyznaje się przed sobą, że zakochał się w Anieli.

Scena 4

Gustaw chce zawrzeć pokój z Anielą, ale na każde jego pytanie odpowiada Klara, na którą z kolei ten nawet nie patrzy. Po dłuższej rozmowie Klara przyznaje się do złożenia ślubów i odchodzi.

Scena 5

Gustaw rozmawia z Anielą. Próbuje się dowiedzieć, czy ma u dziewczyny jakieś szanse. Ona wyjawia, że nie chce się z nim żenić, że w ogóle nie zamierza się na razie żenić. Gustaw pyta, co ma robić, by zasłużyć na jej miłość. Dziewczyna każe mu milczeć na zawsze. Gustaw klęka i błaga ją, żeby zmieniła zdanie, ale Aniela odchodzi.

Scena 6

Gdy Gustaw jeszcze klęczy, wchodzi Klara. Śmieje się z niego, ale

Polecamy również:

 • Andrzej Łapicki, Śluby panieńskie (spektakl Teatru Telewizji) – streszczenie, porównanie z książką

  Głównym wątkiem komedii autorstwa Aleksandra Fredry są miłosne (czy raczej nie-miłosne) historie dwóch kobiet – Anieli i Klary, które poprzysięgają sobie, że nigdy nie wyjdą za mąż, a do mężczyzn będą podchodzić z przerysowaną obojętnością. Klara odrzuca więc zadurzonego w niej Albina, a... Więcej »

 • Śluby panieńskie - plan wydarzeń

  1. Wuj Radost chce ożenić bratanka Gustawa z Anielą.2. Aniela i Klara składają śluby, że nigdy nie wyjdą za mąż.3. Gucio jest pewny swego, ale widzi, że Aniela we wszystkim słucha Klary, a ta ciągle mu docina i nie sprzyja mu.4. Gustaw knuje intrygę, wymyśla, że kocha inną. Więcej »

 • Śluby panieńskie - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, komizm w dramacie)

  Pracę nad komedią rozpoczął Fredro w 1826 roku. Początkowo utwór miał nosić tytuł „Magnetyzm”.  Pierwsza redakcja tekstu ukazała się w 1827 roku. Liczyła sobie 4 akty i była napisana izosylabicznym trzynastozgłoskowcem. Ukazała się pod tytułem „Nienawiść mężczyzn”. Początkowo... Więcej »

 • Śluby panieńskie - problematyka

  „Śluby panieńskie” są komedią intrygi. Oś kompozycyjną tworzą wydarzenia, które początkowo wikłają bohaterów w kłopoty, jednak wszystko zmierza do szczęśliwego rozwiązania w finale. Więcej »

 • Śluby panieńskie - charakterystyka bohaterów

  Albin - łzawy kochanek, pełen uległości wobec ubóstwianej kobiety, stale płacze i rozpacza nad nieodwzajemnioną miłością. Kocha się w Klarze, która poprzysięgła wieczną nienawiść do mężczyzn. Albin denerwuje ją tylko swoim ciągłym wzdychaniem i śledzącym ją wzrokiem. Postać ta jest nawiązaniem do... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12
i
• 2024-02-20 09:57:14
Bardzo pomogło mi w zadaniu domowym
• 2024-02-18 10:48:52
skidibi tojlet
• 2024-02-16 17:21:38