Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Śluby panieńskie - problematyka

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Śluby panieńskie” są komedią intrygi. Oś kompozycyjną tworzą wydarzenia, które początkowo wikłają bohaterów w kłopoty, jednak wszystko zmierza do szczęśliwego rozwiązania w finale. Konflikty pojawiające się w komedii mają swoje źródła w różnicach temperamentu bohaterów, spowodowane są również tarciami pokoleniowymi czy odmiennym spojrzeniu na miłość.

Ważnym elementem „Ślubów …” jest spojrzenie na ówcześnie panujące konwenanse. Radost, opiekun Gustawa stara się stworzyć pozory, jedynie po to, by doprowadzić do ślubu. Ukrywa więc nocne eskapady swojego wychowanka. Sam Gustaw również jest świadomy ustaleń i wiekowej tradycji. Wie, iż nie może się sprzeciwić postanowieniom, jakie zawarł jego opiekun. Tę świadomość ma również Klara, która rozumie, iż ojciec może ją wydać za mąż nawet za starego Radosta.

Już na samym początku komedii rysuje się bunt Gustawa przeciwko próbie jego ożenku z wybranką Radosta, którą młodzieniec uważa za głupią gąskę. Gustaw buntuje się przeciwko nudnemu wiejskiemu życiu, przeciwko ożenkowi z dziewczyną, której nie kocha, ale jest to także bunt przeciwko nieuchronnie kończącemu się beztroskiemu okresowi kawalerskiego życia. Rzecz jasna, ponieważ jest to komedia,

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 2 =