Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Śluby panieńskie - charakterystyka bohaterów

Albin

Łzawy kochanek, pełen uległości wobec ubóstwianej kobiety, stale płacze i rozpacza nad nieodwzajemnioną miłością. Kocha się w Klarze, która poprzysięgła wieczną nienawiść do mężczyzn. Albin denerwuje ją tylko swoim ciągłym wzdychaniem i śledzącym ją wzrokiem. Postać ta jest nawiązaniem do bohaterów sentymentalnych powieści („Cierpienia Albina”, „Elwira nad grobem Albina”).

Aniela

Naiwna, dobra, uległa, najpierw wobec Klary, później wobec Gustawa. Jej imię jest więc też znaczące. Przedstawiona zostaje w sytuacji, kiedy powoli odwraca się od ślubów złożonych z przyjaciółką i dojrzewa do miłości.

Gustaw

Gucio to trzpiot i wesołek. Energiczny i pełen pomysłów młodzian. Jak się okazuje, potrafi umiejętnie snuć intrygi, dzięki czemu zdobywa miłość Anieli, a także swata Albina i Klarę. Jest narwany, ale inteligentny. Często wykorzystuje miłość wuja Radosta, którego jest pupilkiem i który potrafi wiele mu wybaczyć.

Jan

Służący. W tego typu komediach służący zwykle pomaga knuć intrygi i je realizować, tu jednak ta funkcja przypadła Guciowi, rola Jana została zaś mocno ograniczona. Posiada cechy idealnego służącego na dworze ziemiańskim – jest wierny, oddany i dyskretny.

Klara

Zobacz również

 • Andrzej Łapicki, Śluby panieńskie (spektakl Teatru Telewizji) – streszczenie, porównanie z książką

  Głównym wątkiem komedii autorstwa Aleksandra Fredry są miłosne (czy raczej nie-miłosne) historie dwóch kobiet – Anieli i Klary, które poprzysięgają sobie, że nigdy nie wyjdą za mąż, a do mężczyzn będą podchodzić z przerysowaną obojętnością. Klara odrzuca więc zadurzonego w niej Albina, a Aniela pozost...

  Więcej
 • Śluby panieńskie - plan wydarzeń

  1. Wuj Radost chce ożenić bratanka Gustawa z Anielą.2. Aniela i Klara składają śluby, że nigdy nie wyjdą za mąż.3. Gucio jest pewny swego, ale widzi, że Aniela we wszystkim słucha Klary, a ta ciągle mu docina i nie sprzyja mu.4. Gustaw knuje intrygę, wymyśla, że kocha inną.

  Więcej
 • Śluby panieńskie - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, komizm w dramacie)

  Pracę nad komedią rozpoczął Fredro w 1826 roku. Początkowo utwór miał nosić tytuł „Magnetyzm”.  Pierwsza redakcja tekstu ukazała się w 1827 roku. Liczyła sobie 4 akty i była napisana izosylabicznym trzynastozgłoskowcem. Ukazała się pod tytułem „Nienawiść mężczyzn”. Początkowo zamiarem Fredry ...

  Więcej
 • Śluby panieńskie - problematyka

  „Śluby panieńskie” są komedią intrygi. Oś kompozycyjną tworzą wydarzenia, które początkowo wikłają bohaterów w kłopoty, jednak wszystko zmierza do szczęśliwego rozwiązania w finale.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28