Charakterystyka Klary

Klara to jedna z bohaterek komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Jest ona wychowanicą i krewną Cześnika Raptusiewicza, u którego mieszka. Jej opiekun bierze pod uwagę ślub z dziewczyną, ale w końcu zmienia zdanie. Sama Klara darzy miłością swojego sąsiada Wacława, którego poślubia w finale komedii.

Romantyczna dziewczyna

Klarę poznajemy jako młodą, zakochaną w Wacławie dziewczynę. Pomimo że jest to uczucie zakazane, ponieważ rodziny Klary i Wacława pozostają w zaciekłym sporze, kobieta ma nadzieję na szczęśliwy związek. Wierzy bowiem w siłę miłości, która potrafi pokonać wszelkie przeszkody.

W osobowości Klary odnajdujemy więc rysy szekspirowskiej Julii. Podobnie jak ona Klara nie chce poddać się twardym prawom rzeczywistości. O podobieństwie Klary i Wacława do szekspirowskich zakochanych świadczy również ich rozmowa, w której deklarują, że jeśli nie będą mogli być razem, popełnią samobójstwo. Dziewczyna jest zatem niezwykle romantyczna. Spotyka się potajemnie ze swoim ukochanym w ogrodowej altanie i wysłuchuje jego miłosnych wyznań. Marzy o przyszłości u boku swojego Wacława.

Rozsądna panienka

Jednocześnie Klara nie daje się na tyle porwać swojej romantycznej naturze, żeby zapomnieć o całym świecie. Nie daje się więc uwieść Wacławowi i odrzuca jego propozycję wspólnej ucieczki. Wie, że takie zachowanie byłoby całkowicie nieodpowiedzialne i podważyłoby jej reputację cnotliwej panny. Pomimo młodego wieku i braku życiowego doświadczenia zdaje sobie zatem sprawę ze społecznych konwenansów i ze swojej sytuacji jako kobiety w patriarchalnym świecie. To, co dla Wacława mogłoby być romantyczną przygodą, dla niej oznaczałby wykluczenie z towarzystwa. Na to zaś Klara nie może sobie pozwolić.

Naiwna zakochana

Mimo tej dojrzałości Klara w stosunku do Wacława zachowuje się naiwnie. Z powodu swojego głębokiego uczucia idealizuje ukochanego. Nie podejrzewa, że Wacława mogłoby coś łączyć z Podstoliną. Co więcej, sama wysyła go do ponętnej wdowy i namawia, by wkupił się w jej łaski. Zupełnie zatem brakuje jej wiedzy na temat męskiej natury. Jest przekonana, że miłość stanowi gwarancję wierności i nie wyobraża sobie, że mogłoby być inaczej. Nie ma pojęcia również o podstępnych planach Podstoliny. Klara ocenia zatem zachowanie innych przykładając do nich własną miarę.

Rasowa kokietka

Potrafi być jednak Klara również prawdziwą kokietką. Widać to w jej stosunkach z Papkinem. Dziewczyna zdaje sobie sprawę z tego, że podoba się męźczyźnie i bawi się jego uczuciami. Obiecuje mu nawet swoją wzajemność, ale pod bardzo srogimi warunkami. Stwierdza, że Papkin będzie musiał zachować milczenie, a ponadto dać dowód swojego męstwa. Jako taki Klara postrzega ofiarowanie jej egzotycznego gada:

Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby.

Można przypuszczać, że zachowanie dziewczyny względem Papkina wynika z tego, że zdaje sobie ona sprawę, z jakim gagatkiem i fircykiem ma do czynienia i chce poniekąd dać mu nauczkę.

Wnioski

Klara jest postacią wzbudzającą bardzo pozytywne uczucia. Potrafi dać się ponieść romantycznemu uczuciu, ale jednocześnie nie zapomina o swojej pozycji. Jej szczera i uczciwa miłość do Wacława zdecydowanie zwycięża i Klara zostaje żoną ukochanego mężczyzny.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Cześnika

  Cześnik Raptusiewicz to jedna z głównych postaci komedii Aleksandra Fredro, pt. „Zemsta”. Bohater ten jest typowym przedstawicielem Polski szlacheckiej. Wskazuje na to jego strój, sposób bycia i wyznawane wartości. Więcej »

 • Charakterystyka Rejenta

  Rejent Milczek to jeden z głównych bohaterów komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Odbiorca poznaje go jako zamożnego urzędnika sądowego, który wdał się w spór o mur graniczny ze swoim sąsiadem Cześnikiem Raptusiewiczem. Więcej »

 • Charakterystyka Podstoliny

  Podstolina to jedna z bohaterek komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Jest to piękna wdowa, której wdzięki i rzekomy majątek stają się obiektem polowania Cześnika i Rejenta. Więcej »

 • Charakterystyka Wacława

  Wacław to jeden z bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredro. Bohater jest synem Rejenta Milczka, który zostaje uwikłany w sąsiedzką kłótnię o mur. Wychodzi jednak na tym bardzo dobrze, ponieważ w efekcie pojmuje za żonę ukochaną Klarę. Więcej »

 • Charakterystyka Papkina

  Józef Papkin to niewątpliwie najzabawniejsza postać komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Można powiedzieć, że to typowy salonowy bawidamek, którego życie upływa na  dobrej zabawie, trwonieniu pieniędzy i uwodzenie kolejnych kobiet. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43