Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Józef Baka Uwagi śmierci niechybnej - interpretacja i charakterystyka cyklu

Ostatnio komentowane
Xdddddd
rox • 2019-11-20 20:10:39
grgr
gfgfffg gfg • 2019-11-20 16:36:17
Skomentuj tekst
Imię/nick • 2019-11-20 15:12:50
Bardzo dobry
Halina • 2019-11-20 07:38:50
pięknie
ao • 2019-11-19 18:45:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cykl wierszy religijnych autorstwa księdza Józefa Baki znany pod tytułem „Uwagi o śmierci niechybnej” stanowił drugą część szerszego zbioru pt. „Uwagi rzeczy ostatecznych i złości grzechowej”, wydanego w Wilnie w 1766 roku. Jego twórca prowadził wówczas bardzo aktywną działalność misyjną w najbiedniejszych wioskach Litwy i Białorusi, pisząc wiersze mające prawdopodobnie znaleźć zastosowanie w religijnej edukacji ich mieszkańców, toteż język tych liryków – przez wiele pokoleń literackich wyśmiewany i kojarzony z grafomanią – dostosowany został do potrzeb i poziomu założonych wówczas odbiorców.

Tezę tę podtrzymuje forma „Uwag” zbliżająca się do estetyki barokowego kazania pokutnego, które miało charakteryzować się dramatyzmem, sporym ładunkiem emocjonalnym i dużą dozą dydaktyzmu podanego w formie, która przejmie słuchacza trwogą i tym skuteczniej zachęci go do poprawy. Przekazując podobne treści w formie tekstu literackiego, pozbawionego elementów teatralizacji, na które pozwalała forma kazania wygłaszanego z ambony, ksiądz Baka poszukiwał w nadekspresji werbalnej sposobu na przyciągnięcie uwagi czytelników, ich zaszokowanie i nakłonienie do przemyślenia swojej postawy. Wszystkie te środki

Polecamy również:

 • Jan III Sobieski - Listy do Marysieńki - opracowanie i geneza

  Maria Kazimiera de La Grange d'Arquien urodziła się we francuskim miasteczku Nevers w zubożałej, ale cieszącej się na początku XVII wieku sporymi wpływami i poważaniem rodzinie szlacheckiej. Jej matka była ochmistrzynią Ludwiki Marii Gonzagi, która pod koniec 1645 roku przybyła do Polski by zawrzeć... Więcej »

 • Molier - biografia i twórczość

  Twórca znany w historii literatury jako Molier przyszedł na świat w Paryżu pod nazwiskiem Jean Baptiste Poquelin 15 stycznia 1622 roku. Jego ojciec była majętnym mieszczaninem piastującym funkcję królewskiego tapicera, który to tytuł od 1642 roku przelany został również na przyszłego... Więcej »

 • Jan Chryzostom Pasek - biografia i twórczość

  Jan Chryzostom Pasek przyszedł na świat ok. 1636 roku w Węgrzynowicach – majątku ziemskim na Mazowszu, które w XVII wieku stanowiło najbiedniejsze województwo Rzeczypospolitej. Jego ojciec był szlachcicem zagrodowym, posługującym się się herbem Doliwa, a swoją liczną rodzinę próbował... Więcej »

 • Wacław Potocki - biografia i twórczość

  Wacław Potocki urodził się w 1621 roku w rodzinie ariańskich ziemian z Woli Łużańskiej. Edukację rozpoczął prawdopodobnie w zborze ariańskim w Raciborsku, szybko musiał ją jednak przerwać ze względu na rozpoczętą w 1638 roku wojnę na Ukrainie. Wziął w niej udział ze starszym bratem Janem, który pozostał... Więcej »

 • Mikołaj Sęp Szarzyński - biografia i twórczość

  Mikołaj Sęp Szarzyński urodził się prawdopodobnie około 1550 lub 1551 roku – z racji szczątkowej dokumentacji na temat jego wczesnej młodości daty tej nie udało się sprecyzować. Wiadomo, że pochodził z rodu szlacheckiego pieczętującego się herbem Junosza, a wywodzącego się z Mazowsza, skąd prawdopodobnie... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =