dobra radą, a czasem plącząc drogi mitycznych bohaterów.
Osobnym, lecz związanym z motywem bogów, jest temat herosów. Heros to mityczny bohater (najczęściej wojownik, żołnierz), będący potomkiem boga i śmiertelnej kobiety (greccy herosi to w większości potomstwo samego Zeusa). O jego przyjściu na świat mówią liczne przepowiednie, często już samym narodzinom herosa towarzyszą niezwykłe wydarzenia. Jako dziecko heros wykazuje nadnaturalne zdolności. Zwykle jest wspierany przez jedno z bóstw, które udziela mu niezbędnych rad, wręcza magiczne artefakty i pomaga zdobywać nieśmiertelną sławę. Szczególnym szacunkiem cieszyli się herosi wybawiający ludzi od śmiertelnego niebezpieczeństwa (Herkules, Tezeusz). Najwięksi z nich zostali upamiętnieni w mitach, oddawano im cześć i budowano świątynie.
Miłości:
Kluczowy motyw wielu starożytnych motywów. W mitologii greckiej odnajdziemy niezliczone pary kochanków a każda z mitycznych historii miłosnych zasługuje na uwagę. Miłość dotykała bogów i boginie (romanse Zeusa, Afrodyty), łączyła nieśmiertelnych i śmiertelników dając początek pokoleniom herosów (Achilles, Tezeusz, Herakles). Mity to skarbnica archetypów miłości: macierzyńskiej (Demeter
Toposy, archetypy i motywy mitologiczne - strona 6
Polecamy również:
-
Mitologia Parandowskiego - opracowanie
Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »
-
Mit - definicja, podział, funkcje mitów
Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »
-
Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii
Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron... Więcej »
-
Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej
Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »
-
Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie
Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »