Toposy, archetypy i motywy mitologiczne - strona 6

dobra radą, a czasem plącząc drogi mitycznych bohaterów.

Osobnym, lecz związanym z motywem bogów, jest temat herosów. Heros to mityczny bohater (najczęściej wojownik, żołnierz), będący potomkiem boga i śmiertelnej kobiety (greccy herosi to w większości potomstwo samego Zeusa). O jego przyjściu na świat mówią liczne przepowiednie, często już samym narodzinom herosa towarzyszą niezwykłe wydarzenia. Jako dziecko heros wykazuje nadnaturalne zdolności. Zwykle jest wspierany przez jedno z bóstw, które udziela mu niezbędnych rad, wręcza magiczne artefakty i pomaga zdobywać nieśmiertelną sławę. Szczególnym szacunkiem cieszyli się herosi wybawiający ludzi od śmiertelnego niebezpieczeństwa (Herkules, Tezeusz). Najwięksi z nich zostali upamiętnieni w mitach, oddawano im cześć i budowano świątynie.

Miłości:

Kluczowy motyw wielu starożytnych motywów. W mitologii greckiej odnajdziemy niezliczone pary kochanków a każda z mitycznych historii miłosnych zasługuje na uwagę. Miłość dotykała bogów i boginie (romanse Zeusa, Afrodyty), łączyła nieśmiertelnych i śmiertelników dając początek pokoleniom herosów (Achilles, Tezeusz, Herakles). Mity to skarbnica archetypów miłości: macierzyńskiej (Demeter

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii

  Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
L
2020-11-02 18:57:50
Mi to bardzo pomogło.
Ostatnio komentowane
Bardzo prosty
Oliwia • 2021-01-26 06:11:42
wspaniałe, jestem fanką
KAsia • 2021-01-25 21:06:28
Koks streszczenie
Kid • 2021-01-25 19:32:57
w szkole sprawiedliwość powinna być
e-nauka • 2021-01-25 15:05:17
exstra pomogło mi w pracy z historii!
kokoszka124 • 2021-01-25 12:19:04