córkę) i Dedalowi (po stracie Ikara), ale w przypadku tego archetypu pierwszeństwo przypada tebańskiej królowej Niobe. Władczyni jest świadkiem tragicznej śmierci wszystkich swoich dzieci (siedmiu synów i córek). Rodzeństwo zostaje zabite przez Apollina i Artemidę, mszczących zniewagę jakiej Niobe dopuściła się w stosunku do ich matki – Latony.
Szlachetny buntownik – czyli Prometeusz, tytan i – według niektórych wersji mitów – twórca pierwszego człowieka. Pod wpływem szlachetnych pobudek (współczucie dla rodzaju ludzkiego) i wbrew wyraźnemu sprzeciwowi bogów kradnie ogień z Olimpu przekazując go ludziom. Tytan zostaje ukarany przykuciem do skały Kaukazu. Postawa Prometeusza uosabia wielkie poświęcenie jednostki dla dobra ogółu i słuszny bunt przeciw bogom.
Wędrowiec/ podróżnik – Mityczną postacią, która aż do dzisiejszych czasów uosabia dolę wędrowca (wygnańca, pielgrzyma) jest Odyseusz – król Itaki i bohater spod Troi. Po zakończeniu wojny trojańskiej władca naraża się Posejdonowi (oślepiając jego syna Polifema) i od tego momentu ściga go klątwa mściwego boga. Bohater powraca do domu po blisko dziesięcioletniej tułaczce. Jego wędrówka jest często interpretowana jako symbol ludzkiego
Toposy, archetypy i motywy mitologiczne - strona 4
Polecamy również:
-
Mitologia Parandowskiego - opracowanie
Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »
-
Mit - definicja, podział, funkcje mitów
Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »
-
Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii
Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron... Więcej »
-
Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej
Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »
-
Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie
Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »