Toposy, archetypy i motywy mitologiczne - strona 4

córkę) i Dedalowi (po stracie Ikara), ale w przypadku tego archetypu pierwszeństwo przypada tebańskiej królowej Niobe. Władczyni jest świadkiem tragicznej śmierci wszystkich swoich dzieci (siedmiu synów i córek). Rodzeństwo zostaje zabite przez Apollina i Artemidę, mszczących zniewagę jakiej Niobe dopuściła się w stosunku do ich matki – Latony.

Szlachetny buntownik – czyli Prometeusz, tytan i – według niektórych wersji mitów – twórca pierwszego człowieka. Pod wpływem szlachetnych pobudek (współczucie dla rodzaju ludzkiego) i wbrew wyraźnemu sprzeciwowi bogów kradnie ogień z Olimpu przekazując go ludziom. Tytan zostaje ukarany przykuciem do skały Kaukazu. Postawa Prometeusza uosabia wielkie poświęcenie jednostki dla dobra ogółu i słuszny bunt przeciw bogom.

Wędrowiec/ podróżnik – Mityczną postacią, która aż do dzisiejszych czasów uosabia dolę wędrowca (wygnańca, pielgrzyma) jest Odyseusz – król Itaki i bohater spod Troi. Po zakończeniu wojny trojańskiej władca naraża się Posejdonowi (oślepiając jego syna Polifema) i od tego momentu ściga go klątwa mściwego boga. Bohater powraca do domu po blisko dziesięcioletniej tułaczce. Jego wędrówka jest często interpretowana jako symbol ludzkiego

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii

  Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
L
2020-11-02 18:57:50
Mi to bardzo pomogło.
Ostatnio komentowane
Bardzo prosty
Oliwia • 2021-01-26 06:11:42
wspaniałe, jestem fanką
KAsia • 2021-01-25 21:06:28
Koks streszczenie
Kid • 2021-01-25 19:32:57
w szkole sprawiedliwość powinna być
e-nauka • 2021-01-25 15:05:17
exstra pomogło mi w pracy z historii!
kokoszka124 • 2021-01-25 12:19:04