Syzyfowe prace - streszczenie - strona 2

również nauczyciel, znudzony późną porą lekcji i wyjątkowo nieatrakcyjnym materiałem, wyznaczonym do omówienia przez dyrekcję szkoły. Ostatni z pedagogów – Nogacki – zajmuje się wykładaniem arytmetyki.

Z biegiem czasu Borowicz coraz bardziej zaniedbuje naukę. Chłopiec, wraz z grupą znajomych, odkrywa nową rozrywkę – strzelanie z pistoletu. Marcin, Szwarc (właściciel pistoletu) i bracia Daleszowcy ćwiczą strzelanie w ustronnej części parku. Pewnego dnia chłopcy zostają przyłapani na zabawie przez śledzącego ich żandarma. Borowicz i Szwarc trafiają przed oblicze rady pedagogicznej. Po długiej nocy spędzonej w jednej ze szkolnych sal dwójka uczniów zostaje przesłuchana przez dyrektora Majewskiego. W trakcie rozmowy Marcin mimowolnie rozśmiesza pedagogów (przyznaje, że strzelał bez prochu). Ostatecznie winni zostają ukarani krótkim aresztem o chlebie i wodzie. Borowicz jest przekonany, że mógł zostać wyrzucony ze szkoły. Wierzy w interwencję swojej zmarłej matki i od tego momentu przeżywa „duchowe nawrócenie”.

Po zakończeniu czwartej klasy Marcin powraca na wakacje do domu. Dworek w Gawronkach coraz bardziej popada w ruinę. Po śmierci pani Borowiczowej nikomu nie zależy na tym, by zaprowadzić na folwarku porządek. Marcin spędza większość czasu na polowaniach, strzela do dzikich kaczek i przeczesuje okoliczne lasy. Nawiązuje też znajomość z Szymonem Nogą – najlepszym strzelcem w okolicy. Noga opowiada „paniczowi” historię znajomego myśliwego, który wiele lat temu natknął się w lesie na polskiego powstańca prowadzonego przez dwóch Moskali. Chłop zastrzelił jednego z Rosjan, a później pochował zmaltretowanego Polaka.

Po wakacyjnej przerwie uczniowie gimnazjum dowiadują się o zmianach wprowadzonych przez nowego dyrektora – Kriestoobriadnikowa. Dyrektor wymienia większość nauczycieli na bardziej surowych. Polscy pedagodzy zostają „zepchnięci” na dalszy plan. Zaostrza się także szkolna dyscyplina, a uczniowie są zmuszani do wzajemnego donoszenia na siebie. Nadzór nauczycieli sięga aż na stancje zamieszkane przez uczniów. Rusyfikacja obejmuje też  inne klerykowskie instytucje (teatr). Pewnego dnia Borowicz, zachęcony przez kolegów, udaje się do teatru na rosyjską sztukę. Nauczyciele obecni na przedstawieniu nagradzają podopiecznych słodyczami. Marcin zyskuje także uznanie szkolnego inspektora, Zabielskiego. Mężczyzna wzbudza respekt chłopca, pozwala mu na odwiedziny i przekonuje do swoich racji.

Jest lato, polną drogą wędruje młody chłopak – Andrzej Radek. Celem Jędrka jest dostanie się do klerykowskiego gimnazjum. Chłopiec pochodzi z ubogiej, chłopskiej rodziny. Dzieciństwo Radka upłynęło na pasaniu gęsi i figlach płatanych wiejskiemu nauczycielowi Paluszkiewiczowi. Pewnego dnia rozgniewany pedagog złapał urwisa i zabrał go do swego mieszkania. Radek, przekonany o rychłej karze, ze zdumieniem zorientował się, że Paluszkiewicz nie chce go zbić. Nauczyciel pokazał chłopcu swoje książki, a z biegiem czasu nauczył go sztuki czytania i pisania. Pod wpływem Paluszkiewicza Andrzejowi udało się ukończyć cztery klasy szkoły podstawowej. Po śmierci opiekuna Radek postanowił kontynuować naukę.

W trakcie podróży do Klerykowa bohater zostaje zabrany do miasta przez podróżującego bryczką pana Płoniewicza. Mężczyzna proponuje uczniowi stancję i wyżywienie w zamian za korepetycje udzielane swoim dzieciom. Uradowany Radek przystaje na niespodziewaną propozycję i wkrótce dołącza do grona uczniów gimnazjum. Andrzej starannie nadrabia braki w nauce, nie potrafi jednak poradzić sobie z wyśmiewającymi go kolegami. Sprowokowany przez obelgi wszczyna bójkę, za

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 1 =
Lel
2022-03-01 17:37:01
Fajne
Ostatnio komentowane
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19
ok
• 2022-11-25 15:27:39