Charakterystyka Marcina Borowicza

Główny bohater „Syzyfowych prac” jest synem Heleny i Walentego Borowiczów – biednych szlachciców mieszkających w Gawronkach. Gdy poznajemy chłopca, ma osiem lat i wybiera się do szkoły elementarnej w Owczarach.

Borowicz był inteligentnym chłopcem i przykładał się do nauki, nie chcąc zawieść nadziei rodziców, którzy bardzo wierzyli, że edukacja syna jest ważna dla jego przyszłości. Jego początki w Owczarach były ciężkie – szybko zorientował się, że umie mniej od przebywających tam dzieci. Szczególne problemy sprawiał mu język rosyjski, którego chłopiec nie znał, ale także tęsknota za domem i matką była dla dziecka dojmująca. Dzięki samozaparciu i silnej woli Marcin nadrobił jednak wszystkie braki i pomyślnie zdał egzaminy końcowe, umożliwiające mu podjęcie dalszej nauki w Klerykowie.

Idąc do gimnazjum, zamieszkał u pani Przepiórkowskiej, której rodzice Marcina musieli sporo płacić. Chłopiec nie czuł się tam jednak szczęśliwy, nie mógł odnaleźć się w gronie nowych kolegów, a dodatkowo – nieustannie tęsknił za rodziną. Gdy w lecie zmarła jego matka, wszystko straciło dla niego sens: nauka, wykształcenie, plany na przyszłość. W jednej chwili uświadomił sobie, że został sam, ponieważ z ojcem nie łączyły go bliskie relacje. Na zmianę w jego sposobie myślenia wpłynęła historia z pistoletem – przyłapany na gorącym uczynku i zamknięty za karę na całą noc w klasie, postanawia się poprawić i czuje ogromną skruchę z powodu swojego zachowania. Fakt, że nie zostaje wydalony z gimnazjum, przypisuje opatrzności i opiece ze strony zmarłej matki.

Gdy rusyfikacja w szkole się zaostrza, Marcin zaczyna interesować się sprawami związanymi z Rosją. Wybiera się na przedstawienie amatorskiego teatru rosyjskiego. Tym sposobem staje się sprzymierzeńcem inspektora Zabielskiego i często bywa w jego domu. Pociąga to za sobą dalsze konsekwencje – za względu na swoje znajomości czuje się kimś ważniejszym od innych uczniów i posiada władzę w gimnazjum. Z drugiej strony, dzięki posiadanym koneksjom i nadal wrażliwemu sercu, ratuje Andrzeja Radka z opałów i pomaga mu, gdy ten ma zostać wydalony ze szkoły.

Działania Zabielskiego powodują, że bohater coraz bardziej ulega metodom zaborcy – zakłada kółko rusofilskie, czyta utwory literackie i zachwyca się coraz bardziej wszystkim, co ma związek z kulturą  rosyjską. Wstrząsem emocjonalnym jest recytacja „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza przez Zygiera. Dopiero wtedy Borowicz odkrywa, że tak naprawdę nigdy nie przestanie być Polakiem, a to, co robił do tej pory, było haniebne i godne pożałowania. Dopiero teraz młodzieniec w pełni rozumie historię opowiedzianą mu przed laty przez powstańca Szymona Nogę.

Mentalność bohatera zmienia się – organizując tajne spotkania młodzieży w specjalnie przygotowanym przez Mariana Gontalę pomieszczeniu, odkrywa wielkie dzieła polskiej literatury. Po przeczytaniu „Dziadów” wzrusza się i ucieka do lasu, aby tam w samotności pomyśleć nad swoim życiem i wcześniejszymi błędami. Kończąc naukę w gimnazjum, Marcin zakochuje się w Annie Stogowskiej, lecz po powrocie z wakacji okazuje się, że jego ukochana została zesłana w głąb Rosji. Borowicz załamuje się i wtedy pomocną dłoń podaje mu Andrzej Radek.

Marcin Borowicz jest bohaterem dynamicznym, która przez jedenaście lat na naszych oczach rozwija się i dojrzewa emocjonalnie. Przechodząc przez różne etapy, ostatecznie dochodzi do wniosku, że patriotyzm i przeciwstawianie się rusyfikatorom są najważniejszym celem w życiu.

Polecamy również:

  • Dzieje Marcina Borowicza

    1. Wyjazd z rodzicami z rodzinnego domu 2. Przybycie do Owczar 3. Pożegnanie z rodzicami i pierwsza samotna noc 4. Spotkanie z nowymi kolegami Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 4 =
Kil
2021-10-26 16:29:17
Na pewno?
ktoś
2020-11-03 16:06:13
nawet
hubert
2019-03-13 21:00:55
bardzo dobry ;)
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
niekompletne
• 2023-03-27 18:50:52
d
• 2023-03-27 16:54:29
Mfyjd
• 2023-03-27 15:16:24
to przetlumacz te zdania na polski a nie takie pisanie bez sensu by cos dalej wytlumaczyc
• 2023-03-26 12:31:24
Ok
• 2023-03-25 17:47:03