Folwark zwierzęcy - problematyka

Pracę nad „Folwarkiem zwierzęcym” George Orwell ukończył w roku 1944. Przez pewien czas nie mógł opublikować swojego dzieła ze względu na cenzurę. Było ono blokowane, ponieważ zawarte w nim aluzje polityczne mogły zaszkodzić wojennym sprawom Wielkiej Brytanii. Dopiero latem 1945 r., gdy wojenna zawierucha ucichła, powieść o wydarzeniach rozgrywających się na jednym z brytyjskich folwarków ujrzała światło dzienne, prędko zyskując wielką popularność.

Problematyka zawarta w „Folwarku zwierzęcym” dotyka głównie sfery politycznej oraz odsłania pewne uniwersalne prawdy o człowieku. Przede wszystkim autor pokazuje, jak rodzą się ustroje totalitarne. Bunt zwierząt prędko doprowadził do obalenia władzy człowieka. Odbyło się to szybciej, niż przypuszczali sami mieszkańcy folwarku. Organizatorami nowego porządku miały zostać świnie. Opracowano doktrynę animalizmu i stworzono siedem głównych przykazań. Najważniejszą prawdą była ta, która głosiła równość wszystkich zwierząt. Porządek ten nie trwał jednak długo. Dała o sobie znać zachłanność świń. Prędko zawłaszczyły one sobie mleko i jabłka, argumentując to potrzebą właściwego odżywania się dla dobra innych. Przecież to na nich spoczywał trud zarządzania. Z czasem prawa nadane sobie przez świnie zaczęły stawać się coraz większym zaprzeczeniem równości. Doszło także do przejęcie władzy przez Napoleona.

Wiele czasu poświęcano na działalność propagandową, która miała zobojętnić inne zwierzęta na o wiele lepszy los świń. Zakłamany obraz rzeczywistości w folwarku stał się codziennością. Wszelkie sukcesy uzasadniano wielkością Napoleona, wszelkie niepowodzenia zrzucano na dywersyjną działalność Snowballa (tak naprawdę nigdy już nie widziano go po ucieczce przed psami nowego przywódcy) i niechętnych zwierzętom zarządców sąsiednich gospodarstw. Coraz więcej przywilejów zyskiwały świnie, gdyż sprawowanie rządów przedstawiano jako olbrzymi ciężar. Nieumiejące pisać i ledwo radzące sobie z czytaniem zwierzęta przyjmowały wszystko to jako konieczność.

Świnie prędko stały się elitą, która pozwalała sobie na wiele. Doszło do przeprowadzki świń do domu Jonesów, a zakazujące tego prawo zlikwidowano. W końcu folwark ogłoszono republiką, a jedynym kandydatem na prezydenta był wybrany jednogłośnie Napoleon. Zwierzęta nadal łudziły się wizją wolności, ponieważ sprytna propaganda potrafiła zmienić wymowę wszelkich faktów. Kiedy mieszkańcy gospodarstwa ciężko pracowali, świnie oddawały się libacjom i rzadko wychodziły z domu. Wszelkie akty niesubordynacji (np. bunt kur) były surowo karane. Doszło nawet do masowej egzekucji. Ciągłe zmiany na gorsze umykały uwadze zwierząt nadal wierzących w nieomylność władzy. W końcu świnie zaczęły chodzić na dwóch nogach i były „równiejsze” od innych. Przyglądając się kończącej dzieło uczcie, zwierzęta nie potrafiły już odróżnić świń od ludzi.

Rewolucja zatoczyła koło. Z trudem budujące swoje społeczeństwo zwierzęta znowu stały się niewolnikami. Władza z rąk znienawidzonego człowieka przeszła w racice dawnych towarzyszy niedoli. Zwierzęta pracowały jeszcze ciężej i jadły jeszcze mniej niż za Jonesa. Taka była cena, jaką zapłaciły za niemożliwą do zrealizowania utopię.

Władza deprawuje – teza ta zdaje się znajdować pełne odbicie na kartach dzieła George’a Orwella. Świnie prędko poczuły potrzebę wybicia się ponad towarzyszy i bez żadnych oporów wykorzystały do tego powierzoną im władzę. W ten sposób zawiodły zaufanie zwierząt, w imieniu których miały działać i sprzeniewierzyły się wyznawanym na początku ideałom. Jednak nie było nikogo, kto mógłby rozliczyć je z ich postępowania. Nastąpiła

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09