Folwark zwierzęcy jako powieść-parabola

Wydarzenia opisane w „Folwarku zwierzęcym” George’a Orwella odczytywać można jako alegoryczne przedstawienie rzeczywistości. Ten sposób lektury odsłania przed czytelnikiem głębszą, bardziej uniwersalną prawdę o przedstawionym w nim porządku. Głośna powieść brytyjskiego autora przestaje być w ten sposób historią zwierząt, którym udało się zrzucić jarzmo, a staje się wykładnią sposobu kształtowania się systemów totalitarnych.

Głównymi cechami powieści-paraboli są: schematyczna fabuła oraz brak dokładnego określenia miejsca i czasu akcji. W „Folwarku zwierzęcym” wyznaczniki te zostają zrealizowane. Opowiedziana w dziele historia koncentruje się głównie na jednym wątku – walce zwierząt o wolność i kształtowaniu przez nie nowego porządku życia. Nie do końca określone zostają też lata wydarzeń oraz ich miejsce. Czytelnik wie jedynie, iż toczą się one w Anglii („Zwierzęta Anglii” – pieśń rewolucyjna), a pojawiające się w utworze urządzenia techniczne mogą sugerować, iż jest to pierwsza połowa XX stulecia. Zabieg ten czyni dzieło uniwersalnym, podkreślając możliwość nastąpienia tego rodzaju wypadków gdziekolwiek i kiedykolwiek.

Bardzo ważną cechę powieści-paraboli jest odpowiednia kreacja pojawiających się w niej postaci. Powinny być one raczej jednoznaczne, reprezentować określone typy postępowania. Tak dzieje się w utworze Orwella. Przykład może stanowić Napoleon – kłamliwy i żądny władzy knur, który gotów jest posunąć się do morderstwa, aby zachować zajmowaną pozycję, umocnić swoje rządy i zwiększyć stan posiadania.  W podobny sposób wykreowane zostały, na przykład, owce stanowiące alegoryczne przedstawienie bezkrytycznego i bezrefleksyjnego społeczeństwa. By uzupełnić ten schemat, można przywołać jeszcze Snowballa, który wypędzeniu z folwarku został uznany za dywersanta. Chociaż nikt go nie widział, knur staje się on elementem wprowadzającym grozę w świat zwierząt, typowym wyimaginowanym wrogiem, chcącym zaprzepaścić osiągnięcia mieszkańców folwarku. Typizacja zachowań, do której ucieka się Orwell, pomaga stworzyć wyrazisty, oparty na prostych konrastach (dobry - zły) obraz.

Paraboliczność „Folwarku zwierzęcego” pozwala odnosić dzieło do sposobu kształtowania się systemów totalitarnych i ich zgubnego wpływu na ludzkość. Wydarzenia rozgrywające się w gospodarstwie stanowią literackie odbicie tego, co miało miejsce w rzeczywistości, w Rosji. Warto zaznaczyć, iż większość pojawiających się w dziele bohaterów miało swoje pierwowzory w historii, np.: Napoleon – Stalin; Snowball – Trocki; Major – Marks lub Lenin itp.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19