Folwark zwierzęcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

„Folwark zwierzęcy” - geneza

Do napisania „Folwarku zwierzęcego” skłoniły George’a Orwella wydarzenia rewolucji październikowej i przejęcie władzy w ZSRR przez Józefa Stalina. Wielką rolę odegrała także wyprawa autora do Hiszpanii, gdzie walczył w milicji antystalinowskiej Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego.

Pracę nad dziełem Orwell zakończył pod koniec lutego 1944 r. Wówczas natrafił na problemy z wydaniem utworu, gdyż zawarte w nim aluzje wydawały się aż nazbyt czytelne (np. kończąca dzieło uczta odczytywana jest jako odbicie konferencji w Teheranie), co w wojennej rzeczywistości mogłoby zostać odebrane jaki wielki nietakt. Dopiero 17 sierpnia 1945 r. „Folwark zwierzęcy” mógł trafić do rąk czytelników. Dzieło prędko zapewniło autorowi wielką sławę.

„Folwark zwierzęcy” - czas i miejsce akcji

Akcja „Folwarku zwierzęcego” rozgrywa się na przestrzeni kilku bądź kilkunastu lat (początkowo upływ czasu jest dokładnie zaznaczony, później następuje większy, bliżej nieokreślony przeskok). Pierwsze spotkanie zwierząt w stodole odbywa się w marcu, nie wiadomo, kiedy dokładnie zorganizowana została kończąca dzieło uczta w domu pana Jonesa. Wydarzenia te osadzone są najprawdopodobniej w pierwszej połowie XX stulecia.

Miejscem akcji jest Folwark Dworski należący do pana Jonesa. Później zostaje on przemianowany na Folwark Zwierzęcy, by wkrótce wrócić do dawnej formy nazwy. Obok niego znajdują się dwa inne gospodarstwa – Pinchfield i Foxwood. Wiadomo jedynie, że mieszczą się one gdzieś w Anglii.

Schematyczne zarysowanie czasu i miejsca akcji powoduje, iż dzieło Orwella zyskuje uniwersalną wymowę – opisywane w nim wydarzenia mogłyby rozgrywać się gdziekolwiek i kiedykolwiek.

„Folwark zwierzęcy” - motywy

Motyw buntu

Kiedy stary Major (jeden z najbardziej cenionych w gospodarstwie knurów) zwołał zwierzęta na spotkanie w stodole, podzielił się z nimi swoimi przemyśleniami na temat nękających ich nieszczęść, które spowodowane były przez człowieka. Jego słowa odniosły skutek, rodząc w mieszkańcach gospodarstwa odwagę i chęć do zrzucenie ciężkiego jarzma.

Szybko okazało się jednak, iż rządy świń zaczęły upodabniać się niechlubnych rządów człowieka. Przeciwko ich działaniom wybuchł tylko jeden bunt – wszczęły go kury. Pozbawienie ptaków racji żywnościowych szybko uciszył ich sprzeciw.

Motyw rewolucji

Zwierzęta pragnęły zmienić dawny porządek i same stać się panami swego losu. Przewrotowi temu przyświecały szlachetne idee – pragnienie równości, wolności i możliwości samodzielnego decydowania o swoim losie.

Bardzo prędko wyszło na jaw, iż nowy porządek jest jeszcze gorszy od starego. Dzięki propagandzie udało się świniom zakłamywać tę prawdę do samego końca.

Motyw kłamstwa

Squealer – najlepszy mówca spośród świń – wielokrotnie uspokajał wszelkie obawy i zmartwienia mieszkańców folwarku. Rzecz jasna posługiwał się w tym celu wieloma kłamstwami (chociażby w przypadku losów Boxera). Dzięki doskonałym mowom i sprytnemu manipulowaniu faktami zwierzęta udawało się trzymać w ryzach. Doszło nawet do tego, iż w Folwarku Zwierzęcym zwierzęta pracowały najdłużej w całej Anglii, otrzymując najmniejsze racje żywnościowe.

Motyw władzy

Zwierzętom udało się wypędzić ludzi i rozpocząć samodzielne sprawowanie władzy w folwarku. Na czele, jako najmądrzejsze, stanęły świnie. Prędko udało im się opanować umiejętność czytania i pisania. Powstało siedem przykazań animalizmu, które miały stać się gwarantami równości, bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku.

Niebawem okazało się, iż władza stanowi zbyt silną pokusę, by pozostać wobec niej obojętnym i dzielić się nią z innymi. Napoleon przepędził

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45