Charakterystyka Snowballa

Snowball to, obok Napoleona, najważniejszy knur w świńskiej społeczności zamieszkującej Folwark Dworski. Był bardziej ruchliwy i wygadany od towarzysza, posiadał również bystrzejszy umysł. To on stanął na czele rewolucji i bohatersko poprowadził zwierzęta do boju w bitwie pod Oborą.

Bohater odznaczał się przede wszystkim największą inteligencją w świecie zwierząt. Przyświecały mu także szlachetne idee. Starał się zrobić wszystko, by poprawić los swoich towarzyszy. Nie satysfakcjonowało go samo zrzucenie jarzma narzuconego im przez ludzi, pragnął podążać dalej, na stałe zmieniając życie zwierząt na lepsze. By to osiągnąć, wysunął propozycję budowy wiatraka, dzięki któremu zwierzęta pracowałyby tylko 3 dni tygodniowo. Wpadł również na pomysł udoskonalenia metody nawożenia pól. Wciąż starał się opracowywać innowacje, które rzeczywiście przyczyniłyby się do poprawy losu rewolucjonistów. Prowadził również kursy czytania i pisania oraz organizował działalność Komitetów Zwierzęcych, które miały pozwolić mieszkańcom gospodarstwa skuteczniej bronić swoich praw.

Snowball nie zadowalał się półśrodkami. Pragnął objąć rewolucją wszystkie okoliczne folwarki, co realizował, wysyłając do nich gołębie, pragnąc nauczyć żyjące tam zwierzęta słów hymnu „Zwierzęta Anglii”. Wiele czasu spędzał nad książkami, poszukując najbardziej adekwatnych metod rozwiązywania problemów oraz sposobów skuteczniejsze osiąganie celów. Przed pierwszym starciem z człowiekiem przestudiował pisma Juliusza Cezara, zyskując w ten sposób wiedzę taktyczną. Wykorzystał ją podczas bitwy pod Oborą, która zakończyła się zwycięstwem głównie dzięki jego odważnej postawie, nagrodzonej orderem „Bohater Zwierzęcy Pierwszej Klasy”.

Snowball nie był jednak wolny od wad. Wielokrotnie przekłamywał rzeczywistość, starając się przedstawiać nowy rząd w jak najlepszym świetle. Kiedy w bitwie zabity został młody chłopiec (co zwróciło uwagę Boxera), knur powiedział: „Dobry człowiek, to martwy człowiek”, co dowodzi jego nienawiści do ludzi. Snowball znajdował się u władzy, gdy świnie zaczęły przydzielać sobie pierwsze przywileje, którymi niestety nie mogły cieszyć się inne zwierzęta.

Postawa Snowballa zdecydowanie kontrastuje jednak z postawą drugiego knura – Napoleona. Snowball starał się jak najlepiej wykorzystać fakt zrzucenia ludzkiej zwierzchności, by poprawić los mieszkańców folwarku. Dzięki ciekawości świata i nieprzeciętnej inteligencji udawało mu osiągać to, co planował. To jego plany budowy wiatraka zostały, z niewielkimi zmianami, wykorzystane po tym, gdy został wygnany z folwarku.

Snowball miał słabszy charakter niż Napoleon. W konfliktowych sytuacjach nie obstawał za wszelką cenę przy swoim zdaniu, był gotowy pójść na kompromis. Być może właśnie to go zgubiło – Snowball nie był tyranem. Trudno wyrokować o dalszych losach folwarku, gdyby ten zarządzany był przez Snowballa. Ciężko jednak oprzeć się wrażeniu, iż pod jego kierownictwem sytuacja zwierząt byłaby lepsza.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Napoleona

  Napoleon był wielkich rozmiarów knurem rasy berkshire (jako jedyny w całym folwarku). Gdy rewolucja zakończyła się sukcesem, ze względu na swoją mocną pozycję, stał się jednym z kandydatów do przejęcia władzy. Bohater ten nie należał do najbystrzejszych mieszkańców farmy, lecz braki te... Więcej »

 • Charakterystyka porównawcza Napoleona i Snowballa

  Napoleon i Snowball byli nadzieją zwierzęcego społeczeństwa zamieszkującego Folwark Dworski. Po śmierci Majora to właśnie oni stanęli na czele przygotowań do rewolucji. Szybko każdy z nich znalazł wielu zwolenników, lecz na ich wysoką pozycję składały się odmienne czynniki. Więcej »

 • Folwark zwierzęcy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Major - Major był dwudziestoletnim knurem, jednym z najbardziej cenionych w całym folwarku, od którego wyszła inicjatywa wprowadzenia zmian. To on wysunął twierdzenie, iż nieszczęście zwierząt spowodowane jest działaniem człowieka. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 4 =
uj
2017-01-08 09:32:47
Ok :)
h
2015-12-14 15:46:53
lol
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19