Folwark zwierzęcy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 2

Snowballa, rozpuszczając później liczne kłamstwa na jego temat. Od tego momentu stał się władcą absolutnym i decydował o wszystkim, co działo się na farmie. Bardzo szybko świnie stały się warstwą uprzywilejowaną i wiodły życie lepsze niż reszta (być może lepsze nawet od Jonesów). Dyktatura Napoleona zaowocowała zniewoleniem innych mieszkańców folwarku, którzy, chociaż cierpieli, nie mogli samodzielnie rozwiązać swoich problemów ani buntować się przeciwko tej niesprawiedliwości.

Motyw wolności

Główną ideą przyświecającą zwierzętom w procesie obalania ludzkiej władzy było pragnienie wolności. Przez długie lata żyły one w ucisku, więc możliwość rozpoczęcia egzystencji na własny rachunek wydawała im się niezwykle kusząca. W jej imię gotowe były zaryzykować nawet własne życie.

To właśnie myśl o wolności stanowiła główne pocieszenie dla zwierząt uciśnionych przez świnie, które stopniowo narzucały całemu folwarkowi swoje nieograniczone rządy.

Motyw konfliktu

Napoleon i Snowball stworzyli animalizm i wspólnie przecierali szlaki dla zwierzęcej wolności. Knury często się jednak nie zgadzały ze sobą, co znalazło kulminację w momencie przedstawienia przez Snowballa planów budowy wiatraka, który miał zmniejszyć ciężar pracy i dać wytchnienie zwierzętom (jeśli tylko udałoby się wznieść konstrukcję w ciągu roku). Snowball był pracowity i staranny – wiele czasu poświęcił przygotowaniu planów, doskonale przygotował też obronę folwarku. Jednak Napoleon wykazał się większym sprytem, nie angażował się nazbyt w życie polityczne i tworzenie związków zwierząt, zajmując się knowaniem na własną rękę. Wziął młode szczenięta i samodzielnie je wychował. Wkrótce posłużył się nimi (były już groźnymi psami), by przepędzić rywala i przejąć rządy w folwarku.

Motyw pracy

Praca w gospodarstwie była koniecznością, jeśli zwierzęta chciały jeść. Zaraz po wyzwoleniu wykonywały ją one żywo i chętnie – w końcu pracowały na własny rachunek. Prym wiódł koń Boxer, którego maksymą były słowa: „Będę pracować jeszcze więcej”. Marzył on o ujrzeniu ukończonego wiatraka jeszcze przed przejściem na emeryturę. Rządy świń okazały się jednak jeszcze okrutniejsze niż te znienawidzone ludzkie – Boxer swoją postawę przypłacił śmiercią w rzeźni, za co świnie otrzymały skrzynkę whisky.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54