Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Janko Muzykant - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka)

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Janko Muzykant” - geneza

W pozytywizmie powstawało wiele nowel biograficznych – utworów opowiadających losy jednostek, najczęściej przedstawiając je na tle ważnych problemów społecznych. Szczególne miejsce zajmowały teksty przybliżające różne, często tragiczne, historie dzieci, co nie tylko potęgowało wrażenie niesprawiedliwości i okrucieństwa panujących w społeczeństwie, lecz alarmowało o konieczności przeprowadzenia istotnych zmian.

Właśnie tego typu utworem jest napisana w 1878 r. krótka nowela Henryka Sienkiewicza pt.: „Janko Muzykant”, w której opisana została historia biednego i chorowitego chłopca, zafascynowanego muzyką i pragnącego posiadać własny instrument.

„Janko Muzykant” - czas i miejsce akcji

Akcja dzieła Henryka Sienkiewicza toczy się w czasach współczesnych autorowi. Jej miejscem jest bliżej niezidentyfikowana polska wieś. Zamieszkujący ją ludzie przejawiają typowe cechy dla tego rodzaju społeczności – największy nacisk kładą na pracę, nie rozumieją i nie potrafią ocenić muzycznych zdolności Janka. Nadal posługują się w swoim życiu stereotypami i przesądami.

„Janko Muzykant” - bohaterowie

Janko Muzykant

Tytułowym bohaterem jest młody chłopiec, syn biednej komornicy.

Polecamy również:

 • Latarnik - streszczenie

  Pewnego razu latarnik pracujący w Aspinwall przepadł bez śladu. Jako że Zatoka Moskitów była trudnym terenem dla żeglarzy, koniecznie należało jak najszybciej znaleźć jego następcę. Jednak ze względu na trudne warunki życia w latarni morskiej chętnych brakowało. Zaskoczeniem było więc dobrowolne zgłoszenie... Więcej »

 • Szkice węglem - streszczenie

  Rozdział I - W kancelarii wsi Barania Głowa pracują wójt gminy Franciszek Burak oraz pisarz gminny, pan Zołzikiewicz. Wójt usiłuje napisać „raport”. Chce, by wyręczył go Zołzikiewicz, ten jednak odmawia, pokazując zarazem swoją wyższość nad wójtem. W końcu wójt kończy pisać.... Więcej »

 • Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela - streszczenie

  Nauczyciel, a zarazem opiekun chłopca, budzi się w nocy i zastaje swojego podopiecznego powtarzającego odmianę czasowników łacińskich. Chłopiec twierdzi, że nie opanował lekcji dostatecznie dobrze, dlatego wstał w nocy, aby powtórzyć jeszcze raz to, czego nie umie. Nauczyciel martwi się tym, że matka... Więcej »

 • Sachem - streszczenie

  Nowela „Sachem” Henryka Sienkiewicza przenosi czytelnika do XIX-wiecznego Teksasu. Miejscem akcji jest miasto Antylopa – jeszcze przed piętnastoma laty stała na jego miejscu indiańska wioska Chiavatta – do którego przyjeżdża trupa cyrkowa. Poruszenie wśród mieszkańców... Więcej »

 • Bartek Zwycięzca - streszczenie

  Bartek żyje z żoną i dziećmi we wsi Pognębin. Gdy wybucha wojna Prusów z Francją, wraz z przyjacielem Wojtkiem musi wyjechać i walczyć po stronie zaborcy. Głupi, niezorientowany politycznie chłop zakłada, że Francuzi to gorsi Niemcy i jest przekonany, że walczy w słusznej sprawie. Więcej »

Komentarze (4)
3 + 2 =
Komentarze
maria • 2019-05-06 17:45:58
elo
marianek • 2019-05-06 17:45:33
dzięks mordeczko
Gabriela • 2019-01-18 12:29:17
dzk
wikcup9 • 2018-05-08 14:46:02
ok