Sachem - opracowanie - strona 3

je brak moralności i zakłamanie europejskich osadników, którzy, przyjeżdżając na obce ziemie, bezlitośnie mordowali ich mieszkańców i bez skrupułów zajmowali ich miejsce. Hipokryzja białych osadników wielokrotnie jest ujawniana w krótkiej noweli Sienkiewicza – narrator opowiada na przykład o nauczaniu miejscowych o konieczności szanowania cudzej własności i moralnym życiu czy o założeniu towarzystwa filantropijnego. Wspomina również wygłoszony w Antylopie wykład pt.: „O prawach narodów”.

W „Sachemie” znajdujemy przetworzony motyw samotności i tęsknoty za ojczyzną. Uczucia takie u Czerwonego Sępa powinna budzić zrównana z ziemią Chiavatta. W noweli dzieje się jednak inaczej niż np. w „Latarniku”, innym utworze Sienkiewicza. Skawiński także został sam, utracił ojczyznę i nie mógł do niej powrócić. Nie poddał się jednak, ale starał się pielęgnować w sobie miłość do opuszczonego kraju. Pogrążony był w nostalgii. Natomiast Czerwony Sęp szybko zbliżył się do swoich niemieckich oprawców zarówno pod względem mentalnym, jak i kulturowym (np. mówi po niemiecku, spożywa europejskie dania), stając się dla nich przy okazji przedmiotem rozrywki.

Poprzez motyw utraconych ziem przodków, a więc – utraconej ojczyzny, Sienkiewicz czyni aluzję do ówczesnej sytuacji podzielonej między trzech zaborców Polski. Autor pokazał, jak zgubna może okazać się serwilistyczna postawa wobec najeźdźców – prowadzi ona nie tylko do klęski jednostki, lecz także całego narodu, który nie tylko nie zostaje pomszczony, ale wymazany z pamięci świata.

Polecamy również:

  • Sachem - plan wydarzeń

    1. Wiadomość o przyjeździe cyrku do Antylopy. 2. Historia miasta, które powstało na zgliszczach Chiavatty – osady plemienia Czarnych Wężów: - wymordowanie Indian przez niemieckich osadników, - stopniowy rozwój miasteczka, - odkrycie złóż srebra i przyjazd nowych... Więcej »

  • Charakterystyka Sachema

    Sachem to tytułowy bohater noweli Henryka Sienkiewicza. Jest on ostatnim przedstawicielem indiańskiego plemienia Czarnych Wężów, których osada – Chiavatta – znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi miasto Antylopa. Piętnaście lat przed opisywanymi wydarzeniami Indianie ci zostali... Więcej »

  • Sachem - problematyka

    Zanim w 1889 r. Henryk Sienkiewicz napisał nowelę pt.: „Sachem”, mógł dobrze poznać Amerykę w trakcie swojej podróży. XIX stulecie na tych ziemiach było okresem wzmożonego wypierania rdzennych mieszkańców i przejmowania należących do nich terenów. Już od 1871 r. kongres... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55