Tadeusz Borowski Opowiadania - streszczenie ogólne cyklu - strona 9

z pokrzywy, tak znienawidzona przez więźniów. Jednak głód powodował, iż gotowi byli zjeść cokolwiek.

Powracając z kotłami, Tadek dostrzega Iwana i jego komando (miał mężczyźnie przekazać słoninę od pani Haneczki, chciał też wyrównać rachunki za kradzież mydła). Rozmawiając z mężczyzną, widzi, jak stary Grek chowa do worka martwą gęś. Nieco później, gdy do narratora przychodzi pipel (chłopiec na posiłki), ten mówi mu, by Niemcy zwrócili uwagę na gęsi.

Praca kończy się wcześniej, a więźniowie zostają przeszukani. U Greka Niemcy znajdują martwego ptaka. Wielkodusznie zachowuje się Iwan, który przyznaje się do winy i zostaje srogo ukarany. Znosi chłostę bardzo mężnie, nie uchylając się od kolejnych ciosów.

W obozie trwa wybiórka. Tadek i Kazik siedzą w buksie. Nagle wsuwa się głowa Żyda – Bekera – został on wybrany do komory. Przychodzi z prośbą, by w ostatni dzień dano mu się najeść. Narrator przekazuje Żydowi swoją kolację.

„Proszę państwa do gazu”

Akcja opowiadania toczy się w ciągu jednego dnia, a jej głównym miejscem jest obozowa rampa. Tadek oraz jego dwaj towarzysze – Henri i Marsylczyk – siedzą w buksie i spożywają zdobyte jedzenie. W ich rozmowach wciąż pojawia się temat transportów

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13