Tadeusz Borowski Opowiadania - streszczenie ogólne cyklu - strona 13

się, co zaszło – doświadczeni więźniowie widzieli już wiele takich przypadków. Mężczyźni rozmawiali o jedzeniu i skoncentrowali się na pracy. Majster Batsch, który wciąż się im przyglądał, rzucił w ich stronę pakunek skórek od chleba. Romek uniósł wysoko kilof starając się, by jego wysiłek został dostrzeżony. Tymczasem Tadek schylił się ku ziemi i zaczął skwapliwie odwijać pakunek.

„Bitwa pod Grunwaldem”

Akcja opowiadania toczy się we Freimanie pod Monachium (był to obóz dla dipisów – z angielskiego: displaced persons, „przemieszczone osoby”). Odgłosy wojny już ucichły, lecz nie istniała możliwość prędkiego zwolnienia wszystkich więźniów obozów koncentracyjnych. Z tego powodu przetrzymywano ich w przystosowanych do tego placówkach. Tadek znalazł się w dawnych koszarach SS.

Życie we Freimanie przypominało rzeczywistość obozową. Nie było co prawda tak okrutnie, lecz ludzie – po latach, miesiącach czy nawet tygodniach pobytu w obozach koncentracyjnych – wciąż nie potrafili przyzwyczaić się do faktu, że są wolni. Największy problem stanowiło jedzenie (w kuchni dokonywano kradzieży).

W tymczasowym obozie miała odbyć się msza grunwaldzka – upamiętnienie wielkiego zwycięstwa Polaków z 1410

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Friz pozdro
• 2022-05-17 18:02:41
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04