Bolesław Prus Omyłka - streszczenie - strona 5

nie ma czego szukać.

Narrator dokonał w ostatnich dniach pewnej obserwacji. Dostrzegł mianowicie, że matka strasznie się zmieniła – straciła energię do życia, jakby pożerało ją jakieś wielkie zmartwienie. W końcu któregoś dnia wszystko stało się jasne. Przyszedł list od Władka. Student wyraził w nim jasno swoją chęć wzięcia udziału w powstaniu. Nauczyciel podjął decyzję, by napisać do niego list, zawierający nakaz natychmiastowego powrotu do domu, ale matka nie chciała tego robić. Poprosiła pedagoga, żeby w liście wspomniał tylko o błogosławieństwie, o którym Władek zapomniał.

Wieczorem odbyło się spotkanie w domu narratora. Ponownie zgromadzili się wszyscy stali bywalcy. Nauczyciel zapytał burmistrza, dlaczego kasjer nie walczy, skoro jest tak gorącym patriotą. Wkrótce wszystkie panny zaczęły zachęcać urzędnika do walki. Ostatecznie ten wziął 28 dni urlopu i wyjechał. Wkrótce przyszła anonimowa wiadomość, że zginął. Po trzech tygodniach pojawił się jednak cały i zdrowy, a nauczyciel stwierdził, że kasjer widział bitwę tak jak samo Chiny.

Wkrótce nadeszła wiosna. Narratora ogarnęło silne uczucie tęsknoty. Wciąż liczył na zobaczenie czegoś dziwnego, nietypowego. Miał nadzieję na szybkie

Polecamy również:

 • Bolesław Prus Omyłka - plan wydarzeń

  1. Narrator dowiaduje się od Łukaszowej, że na uboczu mieszka zdrajca 2. Rozmowa pana Dobrzańskiego z matką chłopca, podczas której omawiali najnowsze wydarzenia na świecie (nauczyciel zastanawiał się, czy Francuzi przyjdą nam z pomocą) 3. Spotkanie w domu narratora – kasjer śpiewa  patriotyczne... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - opracowanie

  „Omyłka” Bolesława Prusa ukazała się w 1884 r., a więc dwadzieścia lat po powstaniu styczniowym. Pozytywiści kwestionowali sensowność kolejnych zrywów narodowych, podkreślając, że znacznie ważniejsza jest jedność społeczeństwa i poprawa jego sytuacji m.in. gospodarczej. Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - bohaterowie

  Narratorem „Omyłki” jest siedmioletni Antek, który wraz z rozwojem akcji. Daje się on poznać jako skory do zabawy, a przy tym bardzo inteligentny chłopiec. Chociaż jeszcze niezbyt wiele rozumie, pali się do poznawania świata. Gdy wybucha wojna, wyraża chęć wzięcia w niej udziału, planuje nawet... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - problematyka

  „Omyłka” Bolesława Prusa to nowela, która po raz pierwszy ukazała się w 1884 r. Artysta krótko opisał w niej życie małego polskiego miasteczka, które w czasie powstania styczniowego stało się areną powstańczych wydarzeń. Przedstawiając ogólny przekrój społeczeństwa,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
STONKS
szmaciura • 2021-03-08 10:28:33
XD !
yo • 2021-03-08 09:48:30
do bani to
xd • 2021-03-08 09:06:31
super
penis • 2021-03-08 08:25:21
spoko
robert • 2021-03-07 15:01:50