Bolesław Prus Omyłka - streszczenie - strona 3

przywożąc list od starszego syna goszczącej go kobiety oraz niewielkie podarunki dla każdego z mieszkańców. W niedzielę wszyscy udali się na sumę, podczas której miało miejsce dziwne wydarzenie. Niestety narrator zasłabł i nie do końca wiedział, co zaszło. Leon ponownie opuścił rodzinę, nadal rozglądając się za najlepszymi warunkami na otwarcie sklepu.

Niebawem narrator z panem Dobrzańskim udali się do miasteczka. Tam spotkali kasjera. Chwalił się on, że to dzięki niemu wybuchły niedzielne zajścia. Chłopiec niewiele rozumiał z całej sytuacji i o wszystkim opowiedział matce. Ta jednak tylko lakonicznie skomentowała jego słowa. Całą sytuację wyjaśniła mu Łukaszowa. Okazało się, iż napiętnowano zdrajcę mieszkającego na uboczu.

W domu toczyła się dyskusja między nauczycielem i burmistrzem. Ten drugi zaciekle bronił kasjera, nazywając go gorącym patriotą. Także matka narratora zdawała się trzymać jego stronę.

Któregoś dnia targany przez ciekawość narrator udał się pod dom owego zdrajcy, by dobrze się mu przyjrzeć. Niewiele jednak zobaczył – jedynie bielący się na sczerniałych drzwiach napis SZPIEG.

Minęło półtora roku. Śnieg spowił całą okolicę. Narrator siedział w domu i zobaczył przez

Polecamy również:

 • Bolesław Prus Omyłka - plan wydarzeń

  1. Narrator dowiaduje się od Łukaszowej, że na uboczu mieszka zdrajca 2. Rozmowa pana Dobrzańskiego z matką chłopca, podczas której omawiali najnowsze wydarzenia na świecie (nauczyciel zastanawiał się, czy Francuzi przyjdą nam z pomocą) 3. Spotkanie w domu narratora – kasjer śpiewa  patriotyczne... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - opracowanie

  „Omyłka” Bolesława Prusa ukazała się w 1884 r., a więc dwadzieścia lat po powstaniu styczniowym. Pozytywiści kwestionowali sensowność kolejnych zrywów narodowych, podkreślając, że znacznie ważniejsza jest jedność społeczeństwa i poprawa jego sytuacji m.in. gospodarczej. Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - bohaterowie

  Narratorem „Omyłki” jest siedmioletni Antek, który wraz z rozwojem akcji. Daje się on poznać jako skory do zabawy, a przy tym bardzo inteligentny chłopiec. Chociaż jeszcze niezbyt wiele rozumie, pali się do poznawania świata. Gdy wybucha wojna, wyraża chęć wzięcia w niej udziału, planuje nawet... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - problematyka

  „Omyłka” Bolesława Prusa to nowela, która po raz pierwszy ukazała się w 1884 r. Artysta krótko opisał w niej życie małego polskiego miasteczka, które w czasie powstania styczniowego stało się areną powstańczych wydarzeń. Przedstawiając ogólny przekrój społeczeństwa,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
STONKS
szmaciura • 2021-03-08 10:28:33
XD !
yo • 2021-03-08 09:48:30
do bani to
xd • 2021-03-08 09:06:31
super
penis • 2021-03-08 08:25:21
spoko
robert • 2021-03-07 15:01:50