Nie masz, i po drugi raz nie masz wątpliwości - interpretacja i analiza wiersza

„Pochwała cnoty” – w ten sposób można by najkrócej określić przedmiot Pieśni XII, pochodzącej z „Ksiąg Wtórych”.

Kochanowski przekonuje czytelnika o trwałości, pięknie i zaletach cnoty, czyli moralności, męstwa, patriotyzmu. Podmiot liryczny przekonany jest, iż życie w zgodzie z zasadami moralnymi – etyką – przynosi człowiekowi chlubę.

Nieodłącznym elementem dobra jest zło zazdrosne o „blask” cnoty. Poeta posługuje się kontrastem, by uwypuklić zalety tej ostatniej. Zazdrość przypomina więc cień kroczący za cnotą. Nie może spojrzeć jej w oczy ani znieść jej blasku. Kochanowski podkreśla również siłę cnoty, która potrafi obronić się sama, sama jest też najwyższą nagrodą i przywilejem. Zdobi swojego właściciela, przynosi mu chwałę i pierwszeństwo, a także otwiera drogę do nieba. Poeta jest przekonany, że Bóg nagradza tych, którzy w jakikolwiek sposób ucierpieli od niesłusznej zazdrości lub złośliwości:

(…) A jesli komu droga otwarta do nieba,/ Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba,/ Że co im zazdrość ujmie. Bóg nagradzać będzie,/A cnota kiedykolwiek miejsce swe osiędzie”.

Utwór Jana Kochanowskiego składa się z pięciu czterowersowych strof o układzie rymów aabb (szkody – nagrody, sobie – ozdobie). Każdy z wersów zawiera 13 sylab.

Zastosowane w pieśni środki stylistyczne to: epitety („cień nieodstępny”), porównania (zazdrość „jako cień nieodstępny ciała naszladuje”), wykrzyknienia („Niechaj drugi boleje, niech się spuka jady”).

Podmiot liryczny w pieśni „Nie masz, i po drugi raz nie masz wątpliwości”

To podmiot liryczny trzecioosobowy. Podobnie jak w przypadku większości pieśni Jana Kochanowskiego, jawi się jako postać mądra, doświadczona, znająca realia otaczającego świata i przykładająca dużą wagę do moralności.

W przypadku Pieśni IX podmiot liryczny staje na stanowisku „obrońcy” cnoty atakowanej przez zazdrość. Poeta apeluje do czytelnika, by nie obawiał się ludzkiej złośliwości i nie ustawał w swoich dobrych czynach.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35