Narracja w Sklepach cynamonowych - strona 2

ale też swoista filozofia opowiadań zostaje tu zatem zdemaskowana, poddana w wątpliwość.

Metaforyzacja

Drugą istniejącą w narracji Schulza tendencją jest silna metaforyzacja języka. Można powiedzieć, że dyskurs przezroczysty, charakterystyczny dla form realistycznych, ulega tu wyraźnej modyfikacji. Mamy tu do czynienia z narracją, która niejako chce zwracać na siebie uwagę i doskonale jej się to udaje. Język zostaje nasycony niesłychaną poetyckością o dwojakiej funkcji. Po pierwsze świat przedstawiony traci rysy realne i staje się zdeformowaną rzeczywistością sennego marzenia. Po drugie natomiast mamy tu niejako do czynienia z realizmem a rebours, ponieważ ów surrealistyczny świat zyskuje niezwykle zmysłowe, niemal namacane oblicze. Jest to rzeczywistość, która emanuje bogatą kolorystyką, dźwiękiem i zapachem, a wszystko dzięki językowej synestezji.

Otrzymujemy w ten sposób wizję świata nasyconą konkretem i zmysłowością, np.: „śnieg skurczył się w baranki białe, w niewinne i słodkie runo, które pachniało fiołkami” lub: „lampy poczerniały i zwiędły jak stare osty i bodiaki. Wisiały teraz osowiałe (…) dzwoniąc cicho kryształkami szkiełek”. W ten sposób narracja staje się głównym narzędziem kreacyjnej prozy Schulza, nie tylko „opowiada” o świecie, ale również go współtworzy.

Polecamy również:

 • Sklepy cynamonowe – plan wydarzeń

  1. Popołudniowy spacer Józefa z matką.2. Józef i jego matka odwiedzają ciotkę Agatę3. Józef podsłuchuje rozmowy chorego ojca z Bogiem. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Twórczość prowincjonalnego nauczyciela z Drohobycza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.  Utwory Brunona Schulza nie są bowiem łatwe do sklasyfikowania; wątek fabularny schodzi bardzo często na dalszy plan, na rzecz poetyckiej linii narracyjnej. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - problematyka

  „Sklepy cynamonowe” stanowią symbol artystycznej drogi do niezwykłości, ciągłego przekraczania skonwencjonalizowanych barier społecznych, ogniskowanych w prowincjonalnym miasteczku. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - bohaterowie

  Bohaterowie zbioru opowiadań Schulza zostali podzieleni podług płci. Gloryfikowana męskość została zmitologizowana, kobiecość określona zaś poprzez zwyczajność, materialność oraz destrukcyjny erotyzm. Więcej »

 • Oniryzm w Sklepach cynamonowych

  Oniryzm ujawnia się po pierwsze w zaburzeniu logiki przyczynowo-skutkowej wydarzeń, widocznej np. w tytułowym opowiadaniu „Sklepy cynamonowe”. Bohater odbywając nocną wędrówkę przez miasto, nagle orientuje się, że jest w swojej dawnej szkole, a ta z kolei okazuje się ulicą. Obowiązuje tu zatem... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11