Oniryzm w Sklepach cynamonowych

Oniryzm „Sklepów cynamonowych” to jedyna w swoim rodzaju realizacja poetyki snu, którą bardzo trafnie charakteryzuje Jerzy Kwiatkowski:

 Schulz bowiem ani nie inkrustuje „jawy” opisami snów czy halucynacji swoich bohaterów (…), ani nie odrealnia świata „rzeczywistego”, pozbawiając go konkretnej cielesności (…), ani nie poprzestaje na wprowadzeniu niesamowitej atmosfery, „jak ze złego snu” (…). W jego opowiadaniach nikt nie śni – one całe są snowi podobne, wzorowane na jego mechanizmach (..)

Mamy tu zatem do czynienia ze specyficznym ukształtowaniem świata przedstawionego, a mianowicie takim, które rządzi się zasadami właściwymi sennemu marzeniu. Najważniejszym rekwizytem opowiadań, jak stwierdza Jerzy Jarzębski, jest łóżko, jako miejsce zetknięcia się jawy i snu. Często ukazuje się je w postaci metafory łodzi – co odzwierciedla płynność sennego marzenia i pewną niestabilność przedstawionej rzeczywistości. Co jednak ważne, jawa nie znika całkowicie z horyzontu opowiadań. Wręcz przeciwnie, podmiot śniący postrzega świat zupełnie inaczej niż podmiot na jawie. W świecie snu rzeczywistość staje się labiryntem, w którym można łatwo zabłądzić.

Oniryzm ujawnia się po pierwsze w zaburzeniu logiki

Polecamy również:

 • Sklepy cynamonowe – plan wydarzeń

  1. Popołudniowy spacer Józefa z matką.2. Józef i jego matka odwiedzają ciotkę Agatę3. Józef podsłuchuje rozmowy chorego ojca z Bogiem. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Twórczość prowincjonalnego nauczyciela z Drohobycza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.  Utwory Brunona Schulza nie są bowiem łatwe do sklasyfikowania; wątek fabularny schodzi bardzo często na dalszy plan, na rzecz poetyckiej linii narracyjnej. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - problematyka

  „Sklepy cynamonowe” stanowią symbol artystycznej drogi do niezwykłości, ciągłego przekraczania skonwencjonalizowanych barier społecznych, ogniskowanych w prowincjonalnym miasteczku. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - bohaterowie

  Bohaterowie zbioru opowiadań Schulza zostali podzieleni podług płci. Gloryfikowana męskość została zmitologizowana, kobiecość określona zaś poprzez zwyczajność, materialność oraz destrukcyjny erotyzm. Więcej »

 • Narracja w Sklepach cynamonowych

  Narracja w „Sklepach cynamonowych” to iście awangardowa mieszanka z jednej strony czystego, niemal namacalnego realizmu, intelektualizmu i naukowości, z drugiej natomiast stylu maksymalnie zmetaforyzowanego i surrealistycznego. Mamy tu zatem do czynienia ze zjawiskiem łączącym narracyjność... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 5 =
Nauczyciel
2020-12-09 16:05:58
Dobra praca, ale bardziej przyda się szczegółowe objaśnienie. Po kolei wypisać tytuły opowiadań ,,Sklepów Cynamonowych" np, Noc Wielkiego Sezonu- wypisać zawarte w tym opowiadaniu wszystkie zawarte w nim elementy mitologiczne, jak i oniryczne ( fantastyczne, jak z marzeń sennych) itd, z każdym kolejnym opowiadaniem, tu podałem na pokazanie przykładu ostatnie opowiadanie z tego cyklu ;) To była taka moja uwaga, co do dokładności opisu oniryzmu i mitologii w tych opowiadaniach z cyklu ,,Sklepy Cynamonowe" Bruno Schulz.
random
2020-11-26 08:06:29
Wytumaczenie wprowadza w błąd, że rzeczywistość Sklepów cynamonowych jest rozdzielone na sen i jawę :))
Ostatnio komentowane
hahaha
haha • 2021-04-10 18:34:49
pozdrawiam 7 b
radek skora • 2021-04-10 11:33:47
nwm
xd • 2021-04-10 11:29:34
dzięki za podpowiedź
KAMIL • 2021-04-10 10:33:38
d
dx • 2021-04-09 16:38:27