Sklepy cynamonowe - bohaterowie

Bohaterowie zbioru opowiadań Schulza zostali podzieleni podług płci. Gloryfikowana męskość została zmitologizowana, kobiecość określona zaś poprzez zwyczajność, materialność oraz destrukcyjny erotyzm. Postaci podlegają bardzo silnej archetypizacji. Następuje jednak przesunięcie w ocenie psychiki kobiecej i męskiej, pierwsza obarczona jest chorobliwym racjonalizmem odbijającym klasyczne postawy, druga zaś jest skora do romantyzmu i polotu.

Jakub - Ojciec – postać magiczna, której autor pozostawił imię własnego ojca, Jakuba oraz pełniony przez niego zawód. Figura ojca stanowi klucz do tajemnicy istnienia. Nowy demiurg, starotestamentowy mędrzec, eksperymentator, nie chce jednak mierzyć się z boskim aktem twórczym. Ludzkie twory są li tylko niedoskonałym naśladownictwem.

Filozof i artysta poszukujący sensu bytu, znika w końcu w niewyjaśnionych okolicznościach, według matki jest podróżującym po kraju komiwojażerem, natomiast dla głównego bohatera, wypchanym kondorem czy karakonem.

Józef - Pierwszoosobowy narrator, który ogląda świat oczyma dziecka, obserwującego najczęściej Ojca.

Matka - odzwierciedla zwyczajność i układność uporządkowanego świata. Jest kontrastem dla Ojca, którego niezwykłość i niesamowitość nie sposób ogarnąć rozumem.

Agata - ciotka Józefa. Intrygująca osoba, wzbudzająca sympatię narratora, symbol kobiecej płodności.

Adela - służąca, uosabiająca przyziemność, kobiecość, skąpaną w erotyzmie.

Polda i Paulina - dziewczęta zajmujące się szyciem, to dla nich „Traktat o Manekinach” wygłasza Ojciec.

Wuj Karol - ekscentryk, słomiany wdowiec.

Polecamy również:

 • Sklepy cynamonowe – plan wydarzeń

  1. Popołudniowy spacer Józefa z matką.2. Józef i jego matka odwiedzają ciotkę Agatę3. Józef podsłuchuje rozmowy chorego ojca z Bogiem. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Twórczość prowincjonalnego nauczyciela z Drohobycza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.  Utwory Brunona Schulza nie są bowiem łatwe do sklasyfikowania; wątek fabularny schodzi bardzo często na dalszy plan, na rzecz poetyckiej linii narracyjnej. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - problematyka

  „Sklepy cynamonowe” stanowią symbol artystycznej drogi do niezwykłości, ciągłego przekraczania skonwencjonalizowanych barier społecznych, ogniskowanych w prowincjonalnym miasteczku. Więcej »

 • Narracja w Sklepach cynamonowych

  Narracja w „Sklepach cynamonowych” to iście awangardowa mieszanka z jednej strony czystego, niemal namacalnego realizmu, intelektualizmu i naukowości, z drugiej natomiast stylu maksymalnie zmetaforyzowanego i surrealistycznego. Mamy tu zatem do czynienia ze zjawiskiem łączącym narracyjność... Więcej »

 • Oniryzm w Sklepach cynamonowych

  Oniryzm ujawnia się po pierwsze w zaburzeniu logiki przyczynowo-skutkowej wydarzeń, widocznej np. w tytułowym opowiadaniu „Sklepy cynamonowe”. Bohater odbywając nocną wędrówkę przez miasto, nagle orientuje się, że jest w swojej dawnej szkole, a ta z kolei okazuje się ulicą. Obowiązuje tu zatem... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 3 =
Imię/nick
2021-10-25 09:27:05
Fajna rodzinka, pozdrawiam z opracowaniem.
kony45
2018-01-03 08:27:48
polecam kostek
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42