Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sanatorium pod Klepsydrą – streszczenie

Ostatnio komentowane
kox
marek • 2019-12-07 11:29:34
2222
22 • 2019-12-07 07:47:26
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Sanatorium pod klepsydrą” to zbiór 13 opowiadań Brunona Schulza.

Księga

Narrator Józef relacjonuje swoje wspomnienie z dzieciństwa, kiedy jako mały chłopiec po raz pierwszy zobaczył Księgę. Należała ona do ojca, który w swoim gabinecie pokazywał ją synowi i wtajemniczał w jej zawartość. Pewnego dnia do pokoju wtargnęła jednak matka, która „uwiodła chłopca pieszczotami i czułością, dlatego porzucił on ojca i opuścił magiczny świat, który przypomniał sobie dopiero we śnie. Którejś nocy bohater zaczął poszukiwać księgi w domu. Ojciec podał mu Biblię, ale on stwierdził, że jest to jedynie apokryf. Nie chciał również wierzyć zapewnieniom ojca, że księga jest jedynie mitem. Któregoś dnia, kiedy obserwował sprzątającą Adelę, zauważył gazetę z ryciną Anny Csillang reklamującej środek na porost włosów. Był przekonany, że to księga, której szukał i z przerażeniem odkrył, że Adela codziennie niszczy część księgi, zawijając w jej kartki mięso dla ojca. Przejrzał całą zawartość czasopisma, w którym znalazł inne reklamy, ale także poezję, a na ostatniej stronie znajdowało się tajemnicze zdanie Magdy Wang szydzącej z męskiej siły. Bohater schował księgę w szufladzie, mając świadomość, że to autentyk,

Polecamy również:

  • Sanatorium pod Klepsydrą – opracowanie

    „Sanatorium pod klepsydrą” to zbiór trzynastu opowiadań, których czas i miejsce akcji mają charakter niedookreślony. Wiadomo, że są to lata dwudziestolecia międzywojennego, na co wskazują niektóre rekwizyty pojawiające się w tekście. Jednocześnie mamy tu do czynienia z czasem... Więcej »

  • Wojciech Has, Sanatorium pod klepsydrą – streszczenie, porównanie z książką

    Film Wojciecha Hasa jest opowieścią o Józefie, młodzieńcu, który podróżuje pociągiem prowadzonym przed niewidomego konduktora i dociera do tytułowego Sanatorium pod Klepsydrą. Ośrodkiem kieruje doktor Gotard. W sanatorium przebywa ojciec Józefa, który zmarły został... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =