Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sklepy cynamonowe - problematyka

Ostatnio komentowane
Przydatne, zapożyczyłem kilka zdań do własnej pracy.
Rafał • 2019-11-21 16:11:48
nie fajny
lolkamolkakwiat • 2019-11-21 16:09:24
Martina Lutra Kinga - może ktoś łaskawie poprawi pisownię!
PL • 2019-11-21 14:38:35
ccccccccccccccccccccccccccccccccc
ccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc • 2019-11-21 13:33:04
Xdddddd
rox • 2019-11-20 20:10:39
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Sklepy cynamonowe” stanowią symbol artystycznej drogi do niezwykłości, ciągłego przekraczania skonwencjonalizowanych barier społecznych, ogniskowanych w prowincjonalnym miasteczku. „Sklepy...” oddają atmosferę literatury międzywojnia, która nawoływała do wyrwania świata z posad. W groteskowej aurze mieszana jest realność z fantasmagorią, w której wszystko staje się prawdopodobne. Zbiór opowiadań przyjmuje zatem surrealistyczny wydźwięk, bazujący na bogatej metaforyce, wyszukanym słownictwie, współtworzącymi zmienny i niestabilny świat przedstawiony.

Schulz jest sensualistą, który drwi z realnego poznania świata, nie odchodzi jednak od codzienności, kiedy przywołuje wiatr, czy też poczciwego wuja, włączając ich w rzeczywistości w wielki porządek kosmiczny. Nauczyciel z Drohobycza wypowiada zatem szereg prawd uniwersalnych, wokół antropocentrycznej wizji egzystencji, dojrzewania do człowieczeństwa oraz zrozumienia jednostek wrażliwych. „Sklepy cynamonowe”, stanowią także odzwierciedlenie rozpadu tradycyjnej kultury i cywilizacji.

Nowoczesny komercjalizm stanowił dla Schulza, zarzewie zła, coraz częściej widoczny był bowiem rozkład małomiasteczkowych przedsiębiorstw – starego kupiectwa. Tandeta i nijakość nowoczesności znajduje wyraz w prostytutkach przechadzających się ulicami prowincjonalnego miasteczka. Ulica krokodyli jest zatęchłym siedliskiem aferzystów, czyli rodzącej się współczesnej finansjery, z drugiej zaś strony posiada symptomy erotycznego tabu, bowiem tam wieczorami wymykał się młody Schulz.


 

 

Polecamy również:

 • Sklepy cynamonowe – plan wydarzeń

  1. Popołudniowy spacer Józefa z matką.2. Józef i jego matka odwiedzają ciotkę Agatę3. Józef podsłuchuje rozmowy chorego ojca z Bogiem. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Twórczość prowincjonalnego nauczyciela z Drohobycza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.  Utwory Brunona Schulza nie są bowiem łatwe do sklasyfikowania; wątek fabularny schodzi bardzo często na dalszy plan, na rzecz poetyckiej linii narracyjnej. Więcej »

 • Sklepy cynamonowe - bohaterowie

  Bohaterowie zbioru opowiadań Schulza zostali podzieleni podług płci. Gloryfikowana męskość została zmitologizowana, kobiecość określona zaś poprzez zwyczajność, materialność oraz destrukcyjny erotyzm. Więcej »

 • Narracja w Sklepach cynamonowych

  Narracja w „Sklepach cynamonowych” to iście awangardowa mieszanka z jednej strony czystego, niemal namacalnego realizmu, intelektualizmu i naukowości, z drugiej natomiast stylu maksymalnie zmetaforyzowanego i surrealistycznego. Mamy tu zatem do czynienia ze zjawiskiem łączącym narracyjność... Więcej »

 • Oniryzm w Sklepach cynamonowych

  Oniryzm ujawnia się po pierwsze w zaburzeniu logiki przyczynowo-skutkowej wydarzeń, widocznej np. w tytułowym opowiadaniu „Sklepy cynamonowe”. Bohater odbywając nocną wędrówkę przez miasto, nagle orientuje się, że jest w swojej dawnej szkole, a ta z kolei okazuje się ulicą. Obowiązuje tu zatem... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =