Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mit o Odyseuszu - streszczenie - strona 4

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

otrzymuje rady dotyczące dalszej podróży.

W kraju syren każe towarzyszom zalać uszy woskiem, by nie zwiódł ich śpiew tych niebezpiecznych istot. Sam chce jednak usłyszeć ich głos. By nie narazić się na niebezpieczeństwo, nakazuje przywiązać się do masztu.

Pomiędzy Sycylią a wybrzeżem Italii okręt musi przepłynąć wąskim przesmykiem między skałami, na których siedzą dwa potwory – Skylla i Charybda. W czasie przeprawy życie traci sześciu podróżnych.

Dopłynąwszy do wyspy boga słońca, zmęczeni i głodni żeglarze  zabijają kilka pasących się tam wołów. Rozgniewany Helios wywołuje burzę. Z nawałnicy cało wychodzi tylko Odys.

Dziewięć dni dryfuje na belce, nim dobija do brzegów Ogigii. Opieką otacza go nimfa Kalipso, karmiąc ambrozją i pojąc nektarem. Mamiony wizją nieśmiertelności i wiecznej młodości spędza na wyspie osiem lat. Wreszcie Zeus, za pośrednictwem Hermesa, nakazuje nimfie wypuścić mężczyznę. Odys szybko buduje tratwę i wyrusza do Itaki. Podróż przerywa mu Posejdon. W czasie huraganu syn Laertesa traci tratwę.

Wyczerpany Odys dociera do Scherii, wyspy Feaków, wspaniałych żeglarzy nieznających ani handlu, ani wojen. Nad nieszczęśnikiem lituje się królewna Nauzykaa – karmi go

Polecamy również:

  • Mit o Odyseuszu - opracowanie

    Odyseusz (Odys, Ulisses) Odyseusz - król Itaki, syn Laertesa i Antyklei, mąż Penelopy, ojciec Telemacha. Wódz słynący z odwagi i mądrości. Wspaniały mówca, zręczny dyplomata. Autor podstępu z koniem trojańskim, dzięki któremu Grekom udaje się zdobyć Troję. Dzięki jego sprytowi w wojnie... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =