Zofia Nałkowska Medaliony - streszczenie

Profesor Spanner

Komisja ogląda Instytut Anatomiczny. Są w niej także dwaj lekarze, którzy pracowali ze Spannerem. Przybyli wchodzą do ciemnej piwnicy. Tam w długich cementowych basenach leżą setki trupów. Wszystkie mają odcięte głowy. Na samej górze leży tors marynarza. Na klatce piersiowej widać tatuaż z napisem „Bóg z nami”. Kolejni przybyli oglądają kadzie z głowami ludzi. Głowy są wsypane do nich byle jak, niby kartofle. Pozbawione zostały włosów. W rogu jednej z kadzi widać twarz młodego chłopca, jego oczy są półprzymknięte.

Profesorowie przechodzą do kolejnego domku. Tam, na wystygłym palenisku, stoi duży kocioł z ciemną cieczą. W płynie moczy się wygotowany ludzki tors obdarty ze skóry. Dwa inne kotły są puste. W szafkach znajdują się wygotowane czaszki ludzkie i piszczele. Na stole leżą mydła. Komisja nie zagląda na strych, gdzie jest wysypisko czaszek i kości.

Komisja przesłuchuje więźnia. Jest on z pochodzenia gdańszczaninem. Mówi po polsku z obcym akcentem. Pracował u profesora Spannera jako student. Tłumaczy dokładnie i powoli, czym zajmowali się w Instytucie. Profesor Spanner pisał książkę o anatomii i wszystko, co robił, było z tą książką związane. W Instytucie pracował również inny lekarz, Wohlmann.

Więzień przeszedł kurs preparatorski prowadzony przez Spannera i później zaczął z nim pracować. W 1943 roku ukończono budowę oficyny i przeznaczono ją na palarnię. Profesor Spanner nabył maszyny do oddzielania mięsa od kości, ponieważ planowano z kości robić kościotrupy. Studenci na zajęciach oddzielali tłuszcz, żyły i mięso i rozkładali je na osobnych talerzach. Mięso palono. Jednak, ponieważ ludzie z okolicznych domów uskarżali się na smród, zaczęto palić je w nocy. Studenci oddzielali też dokładnie skórę. Robili wszystko według zaleceń książki preparatorskiej. Tłuszcz, który zbierali, był zamieniany na mydło. Spanner zbierał też skórę i miał ją do czegoś później wykorzystać, jednak więzień nie zna szczegółów tego przedsięwzięcia.

Bezpośrednim przełożonym więźnia był von Begren, który również pracował jako preparator. Spanner był cywilem. Zgłosił się do pracy w SS jako lekarz. W 1945 roku wyjechał i nie wiadomo, gdzie obecnie przebywał. Po jego wyjeździe przychodzącą do niego pocztę przekazywano na adres w Halle an der Saale. Wyjeżdżając lekarz dał pracownikom dalsze wytyczne. Mówił też, że wróci, ale już nie powrócił. Spanner nie zabrał ze sobą przepisu, według którego robiono mydło. Wisiał on na ścianie. Oprócz niego na ścianie wisiała także notatka Bergena, jak oczyszczać kości. Czynność ta jednak nie powiodła się i kości się zniszczyły. Nie dało się z nich robić kościotrupów.

Początkowo trupy przywożono z zakładu psychiatrycznego, lecz było ich zbyt mało. Spanner prosił więc burmistrzów, by zamiast chować zmarłych przekazywać ich do Instytutu.  Do Instytutu trafiały głównie ciała Polaków, lecz zdarzały się też ciała niemieckich wojskowych, skazanych na śmierć i ściętych w więzieniu na uroczystości z okazji przywiezienia nowej gilotyny. Raz trafiło się też ciało z rosyjsko brzmiącymi nazwiskiem.

Ciał z więzienia było pod dostatkiem, jednak Spanner potrzebował ciał z głowami. Takich dostarczał głównie szpital psychiatryczny. Spanner przechowywał zawsze ciała na zapas. Jeśli któregoś nie dało się zmieścić w kotle, to przecinano je na pół. Z jednego ciała uzyskiwano pięć kilogramów tłuszczu, który przerabiano na mydło. Jego produkcja była tajemnicą, lecz niektórzy studenci zaczęli domyślać się wszystkiego. Gdy Niemcy zaczęli wycofywać się do Rzeszy, tłuszczu było mniej. Gotowe i pokrojone na kawałki mydło Spanner zamykał

Polecamy również:

 • Medaliony - plan wydarzeń

  Profesor Spanner - 1. Komisja ogląda Instytut Anatomiczny i palarnię, gdzie wytwarzano z ludzi mydło 2. Preparator zwłok podaje w zeznaniach szczegóły procederu 3. Gdańszczanin zdaje się być nieświadomy przestępstwa Więcej »

 • Medaliony - geneza

  „Medaliony” ukazują przeżycia Nałkowskiej, która przetrwała okupację, jej lata spędziła w Warszawie. Po wojnie pisarka brała udział w pracach Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce. Więcej »

 • Medaliony - opracowanie (problematyka, czas i miejsce akcji, motywy)

  Opowiadania Zofii Nałkowskiej dotykają przede wszystkim problematyki moralnej. Ukazują amoralność hitlerowskich zbrodniarzy, patologiczny sposób ich myślenia oraz działań. Niezwykle wymowne jest w tym kontekście motto tomu: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Czytelnik otrzymuje skondensowany i... Więcej »

 • Medaliony - bohaterowie

  Profesor Spanner – tytułowy bohater pierwszego opowiadania, postać tajemnicza, znana czytelnikowi tylko z relacji jego współpracowników. Od 1943 r. zajmował się produkowaniem mydła z ludzkiego tłuszczu, o czym zabraniał mówić swoim podwładny. Był lekarzem patologiem, postacią cieszącą się... Więcej »

 • Medaliony - znaczenie tytułu

  „Medaliony” Zofii Nałkowskiej stanowią swoisty pomnik dla ofiar niemieckich obozów zagłady w Polsce. Są wyrazem pamięci oraz przestrogą. Swoim cyklem opowiadań autorka złożyła hołd wszystkim pomordowanym oraz byłym więźniom. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45
sztosik
• 2024-02-26 11:49:29