Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zofia Nałkowska, Dzienniki czasu wojny – streszczenie

Pierwsze zapiski Dzienników pochodzą z pierwszego dnia II wojny światowej. Widzimy pokój autorki zamieniony w schron przeciwgazowy. Co chwilę docierają do niej alarmy o atakach bombowych i nowych samolotach pojawiających się nad Warszawą. Spływają doniesienia o wypowiedzeniu wojny przez Anglię i Francję oraz o tym, że Niemcy zajęli już Czechosłowację.

Nałkowska wspomina, że jest przeziębiona i gorzej znosi całą sytuację. Jej przyjaciele pod osłoną nocy opuszczają miasto. Ona również rozważa wyjazd choć nie czuje strachu. Myśli o wyjeździe o matki do Wołomina. Tymczasem w mieście panuje kompletny paraliż, nie jeżdżą samochody ani autobusy, Warszawa coraz szybciej pustoszeje. Autorka pospiesznie pakuje się do małej walizki i udaje się do mamy. Po drodze doświadcza strasznych widoków, hałasu, przez chwilę chroni się w opuszczonej kamienicy. Uciekają razem z ukochanym Bogusławem, który stara się ją ochraniać. Noc przeczekują u życzliwego gospodarza, który każdego wyposaża w chleb i mleko. Zofia chce rozstać się z Bogusławem, ale ten odpowiada wyznaniem miłości. Następuje intensywne oblężenie Warszawy, która dzielnie się broni. Uciekinierzy z miasta, a wśród nich Zofia doświadczają prawdziwego

Zobacz również

  • Zofia Nałkowska, Dzienniki czasu wojny – opracowanie

    Dzienniki czasu wojny były pisane przez Zofię Nałkowską w latach trwania II wojny światowej. Ich pierwsze wydanie nastąpiło w roku 1970, zaledwie kilkanaście lat po śmierci autorki. Od zniszczenia uratowała je Genowefa Goryszewska, sekretarka pisarki. Zapiski obejmują ściśle okres okupacji czyli lata 1939-1945.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11