Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zofia Nałkowska, Dzienniki czasu wojny – opracowanie

Ostatnio komentowane
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
gosia • 2020-02-26 05:31:36
o jo nie wierze ile tego jest jak jo nie zdom..
wahelxpompa • 2020-02-25 22:22:02
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Dzienniki czasu wojny były pisane przez Zofię Nałkowską w latach trwania II wojny światowej. Ich pierwsze wydanie nastąpiło w roku 1970, zaledwie kilkanaście lat po śmierci autorki. Od zniszczenia uratowała je Genowefa Goryszewska, sekretarka pisarki. Zapiski obejmują ściśle okres okupacji czyli lata 1939-1945.

Tematyka

Ujmując treść Dzienników bardzo ogólnie powiemy, że opowiadają one o przebiegu kampanii wrześniowej, rzeczywistości Warszawy w okresie niemieckiej okupacji  oraz prywatnym, codziennym życiu samej Zofii Nałkowskiej. Odnajdujemy zatem opis ucieczki pisarki z Warszawy, emocji jakie jej towarzyszyły. W utworze można wyróżnić kilka okresów, które charakteryzują się różnym nacechowaniem emocjonalnym, których doświadczała pisarka. Niewątpliwie najbardziej intensywny, niepewny i gorączkowy był początek wojny.

Na kartach Dzienników czasu wojny umieściła Nałkowska liczne niesprawdzone informacje czy plotki – w ten sposób oddała faktyczny stan ducha polskiego i nadzieję na odwrócenie sytuacji na froncie. Zofia Nałkowska w rozbudowany sposób porusza także kwestie nienawiści Adolfa Hitlera do polskiej inteligencji – przedstawia w jaki sposób osłabiano naród i jego dziedzictwo

Polecamy również:

  • Zofia Nałkowska Medaliony - streszczenie

    Profesor Spanner - Komisja ogląda Instytut Anatomiczny. Są w niej także dwaj lekarze, którzy pracowali ze Spannerem. Przybyli wchodzą do ciemnej piwnicy. Tam w długich cementowych basenach leżą setki trupów. Wszystkie mają odcięte głowy. Na samej górze leży tors marynarza. Na klatce piersiowej... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =