Adolf Hitler - biografia, działalność

Adolf Hitler urodził się w 1889 roku w Braunau am Inn na terenie Austro-Węgier. Jego ojciec był urzędnikiem celnym. Hitlera nie interesowała nauka, nie zdał nawet matury. Jego główną pasją było malarstwo pejzażowe, dwukrotnie próbował bezskutecznie dostać się na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu. Przez jakiś czas żył ze sprzedaży swoich obrazów.

Adolf Hitler biografia

Adolf Hitler (1937)/ fot. Bundesarchiv,
Bild 183-S33882/ CC-BY-SA

Już w Wiedniu Hitler wstąpił do rasistowskiej organizacji Pangermańskich Nacjonalistów i Partii Chrześcijańsko-Społecznej Karla Luegera. Po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się na ochotnika do wojska, gdzie został starszym szeregowym. Za udział w walkach dostał dwa razy Krzyż Żelazny. Przegrana i kapitulacja Niemiec była dla niego ogromnym ciosem. Za postanowienia traktatu wersalskiego obwinił Żydów i komunistów, czemu dał wyraz w głoszonych przez siebie przemówieniach.

W 1919 roku został członkiem Niemieckiej Partii Robotników, która następnie została przekształcona w NSDAP. Hitler zyskał w niej władzę absolutną i status wodza (Fuhrera). Szybko zaczął organizować siły: swoje poglądy popularyzował na łamach partyjnej gazety „Volkischer Beobachter”. Jednocześnie utworzył bojówki partyjne „Oddziały Szturmowe” SA (a w 1925 r. także SS). W listopadzie 1923 roku wraz z generałem Erichem Ludendorffem przeprowadził w Republice Weimarskiej próbę zamachu stanu (pucz monachijski), za co został skazany na 5 lat więzienia, a NSDAP zostało rozwiązane. W więzieniu napisał książkę „Mein Kampf”, główne dzieło nazistowskie, w którym wyłożył podstawy swojej ideologii rasowej.

Hitler został zwolniony po roku więzienia i odbudował NSDAP. Zrzekł się również obywatelstwa austriackiego. Jego program zyskał największą popularność na fali wielkiego kryzysu gospodarczego szalejącego na świecie od 1929 roku. W 1930 roku NSDAP uzyskała bardzo duże poparcie w wyborach do Reichstagu, a po zjednoczeniu z partiami prawicowymi stała się najważniejszą siłą polityczną w Niemczech.

Wielka popularność Hitlera wynikała z jego populistycznych haseł poprawy sytuacji w kraju, ale także z obietnic rozprawienia się z komunistami, których po rewolucji bolszewickiej obawiali się niemieccy przedsiębiorcy. Przemysłowcy zaczęli więc wspierać finansowo NSDAP, umożliwiając jej szeroko zakrojoną kampanię propagandową. W 1932 roku Hitler przegrał wybory prezydenckie, ale rok później jego partia uzyskała przewagę w Reichstagu. 30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler został kanclerzem Rzeszy.

W nocy z 27 na 28 lutego 1933 roku doszło do pożaru budynku Reichstagu, co uznano za efekt działania komunistów. Hitler wykorzystał ten fakt do wprowadzenia dyktatury. Prezydent Niemiec Paul von Hindenburg podpisał dekret „O ochronie narodu i państwa”, co umożliwiło rozwiązanie parlamentu i przejęcie pełni władzy przez nazistów. Następnie uchwalono „Ustawę o pełnomocnictwach”, dzięki której Hitler mógł samodzielnie rządzić krajem, postanowienie to wzmocniła „Ustawa o zapobieganiu tworzeniu nowych partii”.

Adolf Hitler biografia
Adolf Hitler (1927)/ fot. Bundesarchiv,
Bild 102-13774/ Heinrich Hoffmann/ CC-BY-SA

 Hitler do perfekcji opanowało sztukę propagandy, każde przemówienie kanclerza Rzeszy było starannie planowane, ponadto posiadał on osobistego fotografa – Heinricha Hoffmanna, który odpowiadał za jego wizerunek na zdjęciach. Fotografował go jako człowieka silnego, zawsze bez okularów (choć Hitler był krótkowidzem), wielkiego budowniczego Niemiec.

W 1933 roku powstał pierwszy obóz koncentracyjny w Dachau, do którego zsyłani byli Żydzi, Cyganie, homoseksualiści, komuniści i wszyscy przeciwnicy reżimu. W 1934 roku Hitler połączył urząd kanclerza i prezydenta, zostając wodzem naczelnym Reichswehry. Wciąż obiecywał pokój – podpisał w 1934 roku z Polską układ o nieagresji,

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
Romek
2019-12-17 01:17:25
nie
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12
i
• 2024-02-20 09:57:14
Bardzo pomogło mi w zadaniu domowym
• 2024-02-18 10:48:52
skidibi tojlet
• 2024-02-16 17:21:38