Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Medaliony jako literatura faktu

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Termin „literatura faktu” używany był przez krytyków okresu międzywojennego w odniesieniu do pisanych prozą utworów narracyjnych o charakterze dokumentalnym. Fikcja literacka była w nich zastępowana rzeczywistością wykreowaną w oparciu o fakty. Autorzy literatury faktu często stosowali jednak różne zabiegi artystyczne, beletryzując swoje dzieła, w ten sposób pozostawały one nadal w styczności z literaturą.

„Medaliony” Zofii Nałkowskiej napisane zostały w 1946 r., a impulsem do ich stworzenia była działalność autorki przy Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. W ich trakcie uzyskała ona niezbędne informacje, korzystając ze sporządzonych dokumentów oraz rozmawiając z ofiarami nazistowskiej agresji. Podstawą dzieła były więc wydarzenia autentyczne, w dodatku potwierdzone przez odpowiednią instytucję.

Warto zwrócić uwagę na narrację opowiadań Zofii Nałkowskiej. Prowadzona jest ona w sposób bardzo oszczędny, wyciszone zostały tu wszelkie emocje. Autorka stara się nie zakłócać ani nie zniekształcać prawdziwego obrazu. Nie formułuje więc sądów, nie żałuje ofiar, nie ocenia oprawców. Zadanie to spoczywa na czytelniku, który, stojąc naprzeciw surowych faktów, sam wystawia ocenę

Polecamy również:

 • Medaliony - plan wydarzeń

  Profesor Spanner - 1. Komisja ogląda Instytut Anatomiczny i palarnię, gdzie wytwarzano z ludzi mydło 2. Preparator zwłok podaje w zeznaniach szczegóły procederu 3. Gdańszczanin zdaje się być nieświadomy przestępstwa Więcej »

 • Medaliony - geneza

  „Medaliony” ukazują przeżycia Nałkowskiej, która przetrwała okupację, jej lata spędziła w Warszawie. Po wojnie pisarka brała udział w pracach Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce. Więcej »

 • Medaliony - opracowanie (problematyka, czas i miejsce akcji, motywy)

  Opowiadania Zofii Nałkowskiej dotykają przede wszystkim problematyki moralnej. Ukazują amoralność hitlerowskich zbrodniarzy, patologiczny sposób ich myślenia oraz działań. Niezwykle wymowne jest w tym kontekście motto tomu: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Czytelnik otrzymuje skondensowany i... Więcej »

 • Medaliony - bohaterowie

  Profesor Spanner – tytułowy bohater pierwszego opowiadania, postać tajemnicza, znana czytelnikowi tylko z relacji jego współpracowników. Od 1943 r. zajmował się produkowaniem mydła z ludzkiego tłuszczu, o czym zabraniał mówić swoim podwładny. Był lekarzem patologiem, postacią cieszącą się... Więcej »

 • Medaliony - znaczenie tytułu

  „Medaliony” Zofii Nałkowskiej stanowią swoisty pomnik dla ofiar niemieckich obozów zagłady w Polsce. Są wyrazem pamięci oraz przestrogą. Swoim cyklem opowiadań autorka złożyła hołd wszystkim pomordowanym oraz byłym więźniom. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =