Juliusz Słowacki, Lilla Weneda - streszczenie i plan - strona 2

po zakończeniu wojen między plemionami urodzi młodego mściciela.

Sygoń powraca do Lecha z wieży więźniów i opowiada królowi co tam zastał – siedzi tam bowiem biała dziewica grająca na harfie, przy której znajdują się dwa wyprostowane węże. To Lilla Weneda zaczarowała gady swoją pieśnią – wściekła Gwinona przyznaje dziewczynie triumf – nakazuje wygonić ją z wieży, a Derwida zamknąć w odosobnionej celi. Razem z Derwidem ma być również zamknięty Gwalbert, skazany na uwięzienie za podszywanie się za Salmona.

Akt IV

Lilla Weneda ponownie zjawia się w zamku Lecha i prosi o możliwość spotkania z ojcem. Gwinona zgadza się i jednocześnie dowiaduje się o niewoli Lechona. Lilla prosi Gwinonę  o uwolnienie Derwida, na co królowa przystaje, ale stawia jeden warunek – władca Wenedów może wrócić do domu albo z córką, albo z harfą. Derwid zarzeka się, że nie opuści zamku bez harfy, na co Gwinona mówi, że póki Lechon nie wróci z niewoli - instrument musi pozostać na zamku. Lech proponuje by Lilla Weneda przyprowadziła jego syna, a Derwid wyjdzie zarówno z nią jak i z córką. Tymczasem Gwinona wkłada harfę do trumny porównując ja do własnego syna.

Róża przedstawia wizję zagłady Wenedów, informuje także, że ich ostatnią nadzieją jest czarodziejska harfa – gdy Derwid na niej zagra Wenedzi zwyciężą. Derwid wraca jednak z zamku bez harfy, a Lilla nie może odprowadzić do króla Lechona ponieważ ten już nie żyje. Wyrusza więc do Lechitów by odebrać instrument – towarzyszy jej Ślaz.

Akt V

Lech wyrusza na pole bitwy a Lilla zjawia się w zamku prosząc o zwrot harfy. Gdy królowa Gwinona dowiaduje się o śmierci Lechona, dusi pasem córkę Derwida. Pojawiają się dziewice i przystrajają Lillę płatkami kwiatów oraz wynoszą jej ciało. Przekazują trumnę z ciałem Ślazowi mówiąc, że jest to harfa. Tymczasem trwa bitwa i szala zwycięstwa przeważa na stronę Wenedów. Ślaz przynosi Derwidowi trumnę, w której wódz odkrywa ciało córki – z rozpaczy zabija się nożem. Na polu bitwy zjawia się także Gwinona pragnąca pomścić swojego syna. Król Lech zabija Lelum, a Gwinona zostaje zrzucona ze wzgórza. Polelum wchodzi na stos trupów i czeka na uderzenie pioruna – pragnie bowiem zginąć razem z bratem. Nad stosem objawia się postać Bogurodzicy. Róża Weneda rzuca Lechowi pod nogi łańcuch, którymi byli skuci bracia Lelum i Polelum.  

Plan wydarzeń

1. Rozmowa Lilli i Róży o wojnie między Lechitami i Wenedami
2. Uwięzienie przez Lechitów Derwida
3. Rozmowa Gwalberta ze Ślazem
4. Rozważania Lechitów o wojnie z Wenedami
5. Rozmowa Lecha i Derwida o zaczarowanej harfie
6. Okrucieństwo królowej Gwinony
7. Obrzędy Róży Wenedy
8. Śmierć Salmona
9. Ocalenie Derwida od kamienowania
10. Spotkanie Lilli Wenedy z Lechitami w zamku i prośba o uwolnienie ojca
11. Śmierć Lechona
12. Wściekłość Gwinony i zabójstwo Lilli
13. Walki między Lechitami i Wenedami
14. Samobójstwo Derwida z powodu śmierci córki
15. Śmierć Gwinony
16. Śmierć Lelum i Polelum
17. Objawienie się Bogurodzicy nad polem walki

Polecamy również:

 • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – opracowanie

  Juliusz Słowacki napisał swoją tragedię w 1839 roku. Po raz pierwszy została wydana w Paryżu w 1840. Poeta wykorzystał częściowo wiersz rymowany, a częściowo biały. Po raz pierwszy wystawiono ja na scenie we Lwowie w 1863 roku. Dramat inspirował wielu twórców – nie tylko poetów i pisarzy,... Więcej »

 • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – bohaterowie

  Córka króla Wenedów Derwida, która jako jedyna z całego rodu próbuje przebić mur bezsilności i braku zorganizowania wśród plemienia, na własną rękę próbuje działać, uwalniając swojego ojca z niewoli Lechitów. Więcej »

 • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – problematyka

  Tragedia Juliusza Słowackiego porusza dwa zasadnicze tematy, czyli historię i kontrowersję związaną z powstaniem państwa polskiego oraz kwestię klęski powstania narodu (prawdopodobnie powstania listopadowego), po którym utwór został napisany. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 4 =
Wielkie
2021-05-06 18:23:47
Dzięki
lovia
2021-03-09 07:01:00
easy
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45