Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Gdy tu mój trup - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

biała stąpa,
Jak ku nam w las śród łąk zielonych leci,
I pośród zbóż jak w toni wód się kąpa,
I ku nam z gór jako jutrzenka świeci.

Republika myśli

Klucz biograficzny nie wyczerpuje jednak wszystkich sensów tego niezwykle symbolicznego wiersza. Inną możliwość interpretacyjną nasuwają bowiem początkowe słowa drugiej strofy utworu, gdzie mówi się „Jest u mnie kraj, ojczyzna myśli mojej”. Podmiot tekstu wskazuje więc nie na konkretne państwo, ale na swoistą republikę myśli. Chodzi tu o przestrzeń, w której podmiot spotyka się z tymi, którzy myślą i czują podobnie jak on sam („I liczne mam serca mego rodzeństwo”). Nie ma tu zatem mowy o rodakach, ale o pokrewieństwie dusz. Również samo pojęcie ojczyzny odbiega od jej realnego kształtu:

Piękniejszy kraj niż ten, co w oczach stoi.

Wydaje się zatem, że mamy tu do czynienia z przestrzenią idealną, rozumianą znacznie szerzej niż nostalgiczne wspomnienie utraconej Litwy. Warto zwrócić uwagę, że Mickiewicz opisując szczegóły kraju, do którego ucieka jego dusza, posługuje się elementami kojarzącymi się z polskim krajobrazem, ale jednocześnie z ikonami zaczerpniętymi z biblijnych psalmów (zwłaszcza z psalmu pt. „Pan jest moim Pasterzem”):

(…) Tam siedzę pod jodłami,
Tam leżę śród bujnej i wonnej trawy,
Tam pędzę za wróblami, motylami.

Poeta tworzy więc wieloznaczny obraz idealnej rzeczywistości.

Ja wewnętrzne

Podobnie można odczytywać wspomnianą już ostatnią strofę wiersza. Jak pisze bowiem Alina Witkowska:

Dziś bardziej skłonni jesteśmy widzieć w wizyjnej białej postaci, która i stąpa, i leci, i świeci, symbolizację duszy lub głębokiego ja wewnętrznego człowieka w dwoistym sposobie istnienia równoczesnego: realnego i metafizycznego.

Zobacz również

 • Gdy tu mój trup - treść wiersza

  Gdy tu mój trup w pośrodku was zasiada,W oczy zagląda i głośno zagada,Dusza wówczas daleka, ach, daleka!Błąka się i narzeka, ach, narzeka! Jest u mnie kraj, ojczyzna myśli mojéj,I liczne mam serca mego rodzeństwo,Piękniejszy kraj, niż ten, co w oczach stoi,Rodzina milsza, niż całe krewieństwo.

  Więcej

Losowe zadania

 • Wahadło matematyczne w windzie

  Oblicz częstotliwość drgań wahadła matematycznego o długości 1m, które umieszczone jest w windzie: winda porusza się ze stałą prędkością winda porusza się w dół z przyspieszeniem 8 m/s winda porusza się w góre z przyspieszeniem 3 m/s

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wzrost mchów

  Mchy mają tendencję do rośnięcia w dużym zagęszczeniu. Podaj dwie korzyści dla mchów, jakie z tego wynikają.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Funkcje wybranych wielocukrów

  Podaj funkcje do wymienionych poniżej wielocukrów.  Skrobia: Celuloza: Chityna: Glikogen:   

  0 Odpowiedz Więcej
 • Słownictwo emocjonalne

  Do podanych wyrazów utwórz formy, które powstały dzięki zastosowaniu zabiegu ekspresywności w sensie pozytywnym: córcia, byczek, krówka, książeczka, piesek, ptaszek

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy ballad Adama Mickiewicza

  Dokończ zdania dotyczące Ballad i romansów Adama Mickiewicza.   1. Ten cykl poetycki został opublikowany w ______. 2. Mickiewicz oparł swoje utwory na _______ i _______. 3. Źródłem natchnienia w Balladach i romansach są _________ i __________ . 4. Zdarzenia opisane w utworach rozgrywają się w _________ czasie. 5. B...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28