Oczy twe, nie są oczy, ale słońca jaśnie
Świecące, w których blasku każdy rozum gaśnie;
Usta twe, nie są usta, lecz koral rumiany,
Których farbą zmysł każdy zostaje związany;
Piersi twe nie są piersi, lecz z nieba surowy
Kształt, który wolą nasze zabiera w okowy;
Tak oczy, piersi, usta, rozum, zmysł i wolą,
Blaskiem, farbą i kształtem, ćmią, wiążą, niewolą.
Do tejże (Oczy twe, nie są oczy...) - treść wiersza
Polecamy również:
-
Jan Andrzej Morsztyn „Niestatek” II [Prędzej kto wiatr...] - interpretacja i analiza wiersza
Tytułowy „Niestatek” okazał się dla Jana Andrzeja Morsztyna motywem niezwykle nośnym znaczeniowo i odpowiednim do opisu nieszczęśliwej miłości, która stała się głównym tematem cyklu utworów zebranych w tomie „Lutnia” pod wspomnianym tytułem. Poeta rozumiał słowo... Więcej »
-
Motyw miłości, śmierci, brzydoty w poezji Jana Andrzeja Morsztyna
Jan Andrzej Morsztyn przeszedł do historii polskiej literatury głównie jako autor dwóch tomów poetyckich: „Kanikuły” i „Lutni”. Oba one niemal w całości poświęcone zostały tematyce miłosnej, choć zmieniał się w czasie sposób postrzegania tego uczucia przez poetę... Więcej »
-
Jan Andrzej Morsztyn Niestatek [Oczy jak ogień...] - interpretacja i analiza wiersza
W tomie poetyckim „Lutnia” Jan Andrzej Morsztyn zawarł m.in. serie utworów o takim samym tytule. Wynikało to, z jednej strony, z mnogości zebranych w nim wierszy (naliczono ich ponad dwieście), z drugiej zaś – ich tematycznego pokrewieństwa, oscylującego zawsze wokół postaci... Więcej »
-
Konceptyzm i marinizm w poezji Morsztyna
Jan Andrzej Morsztyn przeniósł na grunt literatury polskiej wzorce erotyku znane z literatury włoskiej, zwłaszcza z twórczości poetów należących do dworskiego nurtu, tzw. „dolce stil nuovo” („słodki nowy styl”), który opiewał miłość idealną w formie, jaką znamy... Więcej »
-
Jan Andrzej Morsztyn Cuda miłości - interpretacja i analiza wiersza
Jan Andrzej Morsztyn umieścił utwór „Cuda miłości” w drugiej księdze tomu pt.: „Lutnia”, zawierającej przede wszystkim sonety wzorowane na formie włoskiej, odwołujące się w mniej lub bardziej bezpośredni sposób do twórczości Giambattisty Marina. Więcej »