Charakterystyka Skawińskiego - strona 2

plemionami – jego tratwa rozbiła się na Amazonce, a on sam musiał przetrwać w dżungli. Założył warsztat kowalski w Arkansas, lecz spłonął on w pożarze. Skawiński znalazł się nawet w indiańskiej niewoli, pracował na dwóch statkach oraz posiadał fabrykę cygar w Hawanie, lecz został oszukany przez wspólnika, gdy chorował. Po tak burzliwym życiu to właśnie Aspinwall miało zapewnić mu spokój i zasłużony odpoczynek.

Biografia Skawińskiego pełna jest przeciwności losu, z którymi jednak bohater radzi sobie jak potrafi. Sam był przekonany, iż ciąży nad nim jakieś fatum. Nigdy jednak nie poddawał się, za każdym razem wracając na raz obrany tor i kontynuując poszukiwanie szczęścia i życiowej stabilizacji. Będąc na jego miejscu, z pewnością wielu ludzi by się załamało, główny bohater noweli Henryka Sienkiewicza był natomiast człowiekiem niezwykle wytrwałym i pokornym.

Trudna historia życia nie załamała Skawińskiego ani nie zabiła w nim dobrych odruchów serca. Narrator przedstawia go jako człowieka niezwykle miłosiernego i ofiarnego, który – na przykład – w czasie epidemii na Kubie oddawał chorym swoją chininę, przez co sam później zachorował.

W trakcie pobytu na niewielkiej wysepce

Polecamy również:

 • Latarnik - plan wydarzeń

  1. Zaginięcie latarnika z Aspinwall 2. Poszukiwania nowej osoby na stanowisko latarnika 3. Zgłoszenie się Skawińskiego Więcej »

 • Latarnik - opracowanie

  „Latarnik” Henryka Sienkiewicza – jedno z jego najbardziej cenionych dzieł – napisany został w czasie pobyty autora w Ameryce. Pierwsza publikacja noweli miała miejsce w 1881 r. na łamach „Niwy”. Losy Skawińskiego oparte są na autentycznej historii polskiego emigranta o nazwisku... Więcej »

 • Latarnik - problematyka

  Główny bohater noweli pt.: „Latarnik” Henryka Sienkiewicza – Skawiński – zapomina zapalić latarnię morską, ponieważ zaczytał się w „Panu Tadeuszu” – dziele, które przeniosło go do kraju lat dziecinnych, w którym nie był od wielu lat, ale który... Więcej »

 • Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego

  [Fragmenty dziennika] - Zawsze znajdowałem wielką ulgę, mając okazję podziwiać tutejszą przyrodę. Przez strażniczą lunetę oglądałem położone za wodą, pełne egzotycznych drzew i zwierząt, lasy. Chociaż w swoim życiu widziałem już wiele części świata, natura wciąż potrafiła dać mi ukojenie. Także ta niewielka i... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Kiiibiiifuuuki
2020-10-22 14:41:54
fajny tekst
Ostatnio komentowane
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37
Tak
skal • 2021-12-04 16:21:06
dlaczego tu nie ma właściwości tylko sam opis?!
Makłowicz • 2021-12-03 18:06:28