Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe, Ali-Baba i czterdziestu zbójników - opracowanie - strona 2

wiodło mu się dobrze w małżeństwie, byli z żoną szczęśliwi w ich chacie. Pewnego razu, kiedy Ali-Baba szedł przez las, ptaki przekomarzały się, który z nich ma lepsze, ładniejsze ubarwienie. Było ich trzy – zielony, niebieski i biały, i każdy uważał swoją „sukienkę” za najładniejszą.  Ali-Baba nie rozumiał ich mowy. Szedł dalej, pilnując swoje muły i obserwując kolibry i małpki, które żałowały, że nie mają skrzydeł. Ali-Baba postanowił odpocząć w cieniu skały i rozmyślał o tym, jak bardzo smutne są pałace. Las jest żywy, piękny i radosny, a w pałacu wszystko jest martwe i smutne. Zaczął modlić się do Boga o to, by spotkała go w tym lesie jakaś niesamowita bajka, muły także wyglądały wtedy tak, jakby modliły się o to samo. Ali-Baba wsłuchiwał się w leśną ciszę i nagle usłyszał nadbiegające konie – bardzo dużo koni. Ukrył więc muły w krzakach (przywiązał je tak, by nie mogły się ruszyć), a sam wdrapał się na drzewo. Na polanę nadjechało czterdziestu zbójców, złodziei, którzy mruczeli, że jest ich czterdziestu.

Ali-Baba ich policzył, rzeczywiście było ich 40. Zobaczył kufry pełne kosztowności i zastanawiał się, gdzie zbójcy zamierzają je ukryć. Przywódca grupy zapytał, czy są wszyscy,

Polecamy również:

 • Bolesław Leśmian, Ballada bezludna – analiza i interpretacja

  Utwór pochodzi z tomu Leśmiana Łąka wydanego w1920 roku. Wiersz składa się z trzech strof, które przeplatane są refrenem. Więcej »

 • Dwoje ludzieńków – interpretacja i analiza

  „Dwoje ludzieńków” to rozbudowany utwór liryczny Bolesława Leśmiana utrzymany w konwencji sentymentalnej ballady. Wiersz wpisuje się w problematykę miłosną, która została tu potraktowana z charakterystycznym dla poety wdziękiem i stylem. Uczucie dwojga kochanków ulega... Więcej »

 • Pan Błyszczyński – interpretacja i analiza

  „Pan Błyszczyński” to jeden z najbardziej efektownych liryków Bolesława Leśmiana, w którym poeta zdradza tajniki swojego pisarskiego warsztatu. Prezentowane tu bogactwo wyobraźni jest bowiem przede wszystkim wypowiedzią autotematyczną. Więcej »

 • Topielec – interpretacja i analiza

  „Topielec” jest wierszem pochodzącym z tomu „Łąka”, czyli zbioru Leśmiana, w jakim poeta skupia się na głębokich związkach człowieka z otaczającą go naturą. Utwór ten przynosi wizję skrajnego zespolenia istoty ludzkiej z przyrodą, które staje się na tyle niebezpieczne, że... Więcej »

 • W malinowym chruśniaku – interpretacja i analiza

  „W malinowym chruśniaku” to jeden z erotyków Leśmiana stanowiący ogniwo cyklu pod tym samym tytułem, umieszczony w tomie „Łąka”. Wiersz jest przykładem niezwykłego talentu poety, który za pomocą słowa potrafi przedstawić najbardziej intymne emocje w sposób piękny, a... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
wow
lika • 2021-12-05 17:24:11
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37