Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe, Ali-Baba i czterdziestu zbójników - opracowanie - strona 2

garnca na zboże (nie chciała powiedzieć kobiecie po co tak nagle chce garnek, dlatego przebiegła Amina wysmarowała go smołą). Nazajutrz Zobeida oddała garnek, a Amina znalazła na jego spodzie dukata. Powiedziała mężowi, że Ali-Baba tylko udaje biednego, a w rzeczywistości mierzy dukaty garncami. Chytry Kassim udał się do brata, który niechętnie powiedział mu o wszystkim. Następnego ranka Kassim udał się do skały, wypowiedział wierszyk i wszedł do środka, nie zwracał uwagi na wszystkie niesamowite i piękne tańce kosztowności. Magiczny świat się na niego pogniewał. Kassim złapał dwadzieścia worków i zaczął pakować do nich dukaty. Kiedy skończył, chciał pójść po swoje muły, ale zapomniał ostatniego słowa czterowersowego wierszyka – przeinaczał nazwę Sezam na Rezam, Bezam, Kezam, Nezam... a dukaty uciekały z worków i wracały do swoich skrzyń. Właściwa nazwa przypomniała mu się dopiero jak we wrotach zobaczył zbójców. Herszt grupy zabił go, podzielił na cztery części i ułożył zwłoki przy wrotach dla przestrogi dla tych, którzy tam wchodzą. Zaniepokojona Amina poszła do Ali-Baby, by powiedzieć mu, że Kassim nie wrócił z tajemniczego miejsca. Ali-Baba udał się tam i zastał martwego brata. Zabrał go do domu, przekazał wiadomość Aminie. Aby ani jej, ani jego nie posądzono o zabójstwo Kassima, Morgana – niewolnica, wpadła na pomysł, że pójdzie do apteki po leki dla konającego pana. Po miasteczku rozniosła się plotka o złym stanie zdrowia męża Aminy, a ona wieczorem ogłosiła, że zmarł. Aby nie wyszło na jaw, że zwłoki są rozczłonkowane Amina wpadła na kolejny pomysł. Poszła do szewca, zachowała się tak, aby nie zobaczył jej twarzy, ani drogi do domu. Dała mu pieniądze i ten zszył ciało (nie wiedząc czyje i w którym domu). Amina była tak wdzięczna Ali-Babie i jego żonie, że oddała im pałac.

Kiedy zbójcy zobaczyli brak ciała w Sezamie, postanowili odnaleźć tego, który wie o ich skarbcu.  Poszli do miasteczka. Alof trafił do szewca, który przypadkiem napomknął, ze niedawno zszywał ciało jakiegoś biednego człowieka podzielonego na cztery części. Nie wiedział jednak, kto to był i gdzie mieszkał, dlatego zbójnik postanowił zaoferował mu pieniądze i odtworzyć drogę dziewczyny. Udało się to, oznaczył dom kredą.  Dziwny znak zauważyła Morgana i postanowiła w ten sam sposób oznaczyć inne domy. Kiedy zbójcy dotarli nocą do miasteczka zauważyli, że na wszystkich domach są te znaki i wrócili do skarbca. Alof honorowo oddał życie przez to, że nie zdołał znaleźć intruza. Następnego dnia kolejny zbójnik postanowił się tym zająć – zrobił wszystko jak Alof, ale oznaczył dom małym znakiem z czerwonego ołówka. To tez nie umknęło uwadze Morgany. Oznaczyła tak inne domy. Kolejny zbójnik został zabity przez kapitana, ponieważ nie złapał intruza. Następnie kapitan zrobił to samo, co jego poprzednicy, ale zamiast oznaczać dom, zapamiętał, jak on wygląda. Wpadł na pomysł, że będzie udawał sprzedawcę oliwy, ukryje zbójców w kufrach i dostanie się do posiadłości. Tak też zrobił. Ali-Baba zaprosił go do siebie na noc, ale i ten spisek zrujnowała Morgana. Chcąc wziąć nocą trochę oliwy, zauważyła, że w środku są zbójnicy, a tylko w ostatnim naczyniu jest oliwa. Ugotowała ją i zalała nią wszystkich zbójników, którzy umarli przez uduszenie się. Kiedy kapitan się zorientował, uciekł i zostawił muły. Następnego ranka Morgana opowiedziała wszystko Ali-Babie, a on w podzięce zwrócił jej wolność – była niewolnicą. Szczęśliwa dziewczyna aż wypiękniała z radości.

Kapitan chciał podjąć kolejną próbę zabicia Ali-Baby, zmienił wygląd i zaczął udawać kupca drogich kamieni, ale i ten

Polecamy również:

 • Bolesław Leśmian, Ballada bezludna – analiza i interpretacja

  Utwór pochodzi z tomu Leśmiana Łąka wydanego w1920 roku. Wiersz składa się z trzech strof, które przeplatane są refrenem. Więcej »

 • Dwoje ludzieńków – interpretacja i analiza

  „Dwoje ludzieńków” to rozbudowany utwór liryczny Bolesława Leśmiana utrzymany w konwencji sentymentalnej ballady. Wiersz wpisuje się w problematykę miłosną, która została tu potraktowana z charakterystycznym dla poety wdziękiem i stylem. Uczucie dwojga kochanków ulega... Więcej »

 • Pan Błyszczyński – interpretacja i analiza

  „Pan Błyszczyński” to jeden z najbardziej efektownych liryków Bolesława Leśmiana, w którym poeta zdradza tajniki swojego pisarskiego warsztatu. Prezentowane tu bogactwo wyobraźni jest bowiem przede wszystkim wypowiedzią autotematyczną. Więcej »

 • Topielec – interpretacja i analiza

  „Topielec” jest wierszem pochodzącym z tomu „Łąka”, czyli zbioru Leśmiana, w jakim poeta skupia się na głębokich związkach człowieka z otaczającą go naturą. Utwór ten przynosi wizję skrajnego zespolenia istoty ludzkiej z przyrodą, które staje się na tyle niebezpieczne, że... Więcej »

 • W malinowym chruśniaku – interpretacja i analiza

  „W malinowym chruśniaku” to jeden z erotyków Leśmiana stanowiący ogniwo cyklu pod tym samym tytułem, umieszczony w tomie „Łąka”. Wiersz jest przykładem niezwykłego talentu poety, który za pomocą słowa potrafi przedstawić najbardziej intymne emocje w sposób piękny, a... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Ok
• 2024-02-26 07:33:18
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06