Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dziewczyna – interpretacja i analiza

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Dziewczyna” to rozbudowany wiersz Bolesława Leśmiana pochodzący z tomu wydanego w 1936 roku pt. „Napój cienisty”. Lata 30. stanowią okres, w którym, twórczość poety ulega znaczącej przemianie. Fascynacja naturą zaczyna przybierać ciemne, niemal tragiczne tony, a inspiracja rodzimym folklorem ustępuje miejsca motywom fantastycznym. „Dziewczyna” jest doskonałym przykładem obu tych tendencji. Mamy tu do czynienia z poetycką wypowiedzią na temat duchowej istoty świata, w której, jak zaznacza Jerzy Kwiatkowski, nieoczekiwanie przejawiają się takie wartości jak „metafizyczna rycerskość”.

Baśniowy świat wyobraźni

Historia przedstawiona w tekście została utrzymana w poetyce baśni. Jej fabularną ramę wyznaczają bowiem dzieje dwunastu braci, którzy zafascynowani dziewczęcym głosem wydobywającym się z za muru, postanawiają uwolnić jego właścicielkę. Jednocześnie historia przejawia wyraźne cechy nadrealizmu, na co wskazuje nie tylko zaskakujący finał, ale również język wiersza. Uwagę zwracają bowiem takie epitety, jak „głos zaprzepaszczony”, „noc wieczysta” czy szereg neologizmów w stylu: „strwon”, „usił”, „powymarły” kreujących ponadnaturalną atmosferę świata przedstawionego.

Jest to rzeczywistość

Polecamy również:

  • Dziewczyna - treść wiersza

    Dwunastu braci, wierząc w sny, zbadało mur od marzeń strony,A poza murem płakał głos, dziewczęcy głos zaprzepaszczony. I pokochali głosu dźwięk i chętny domysł o Dziewczynie,I zgadywali kształty ust po tym, jak śpiew od żalu ginie… Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =