Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe, Ali-Baba i czterdziestu zbójników - opracowanie

Streszczenie

W baśni przedstawiono dwóch braci – starszego Kassimę i młodszego Ali-Babę. Ich ojciec zmarł i pozostawił im swój dobytek – ziemię do podziału. Mężczyźni podzieli teren między sobą i wybudowali domy. Dom Kassima był czarny i przygnębiający, a Ali-Baby biały i radosny. Tak też różnili się obaj bracia, Kassim był ciągle ponury i odwiedzając Ali-Babę, narzekał na swój czarny dom, twierdząc, że jego niepowodzenia i smutki są winą Boga. Młodszy brat się z nim nie zgadzał – to nie Bóg kazał mu pomalować dom na czarno, więc proponował bratu, by ten go przemalował i również miał biały dom, lecz Kassim go nie słuchał.

Obaj bracia się ożenili. Ali-Baba poślubił biedną kobietę o imieniu Zobeida, mieszkali razem w białej chacie i żyli w niej szczęśliwi pomimo ubóstwa. Kassim poślubił bogatą Aminę, córkę słynnego kupca. Od razu po ślubie zburzył swój czarny dom i zamieszkał w pałacu. Ali-Baba poszedł do niego wraz z żoną, aby mu powinszować, lecz nie został przez brata wpuszczony do pałacu. Ten nie chciał mieć nic wspólnego z ubogim bratem, który chodził w łachmanach. Pozwolił mu się odwiedzać tylko nocą, aby nikt ich nie widział. Pracowity Ali-Baba nie oczekiwał niczego od brata,

Polecamy również:

 • Bolesław Leśmian, Ballada bezludna – analiza i interpretacja

  Utwór pochodzi z tomu Leśmiana Łąka wydanego w1920 roku. Wiersz składa się z trzech strof, które przeplatane są refrenem. Więcej »

 • Dwoje ludzieńków – interpretacja i analiza

  „Dwoje ludzieńków” to rozbudowany utwór liryczny Bolesława Leśmiana utrzymany w konwencji sentymentalnej ballady. Wiersz wpisuje się w problematykę miłosną, która została tu potraktowana z charakterystycznym dla poety wdziękiem i stylem. Uczucie dwojga kochanków ulega... Więcej »

 • Pan Błyszczyński – interpretacja i analiza

  „Pan Błyszczyński” to jeden z najbardziej efektownych liryków Bolesława Leśmiana, w którym poeta zdradza tajniki swojego pisarskiego warsztatu. Prezentowane tu bogactwo wyobraźni jest bowiem przede wszystkim wypowiedzią autotematyczną. Więcej »

 • Topielec – interpretacja i analiza

  „Topielec” jest wierszem pochodzącym z tomu „Łąka”, czyli zbioru Leśmiana, w jakim poeta skupia się na głębokich związkach człowieka z otaczającą go naturą. Utwór ten przynosi wizję skrajnego zespolenia istoty ludzkiej z przyrodą, które staje się na tyle niebezpieczne, że... Więcej »

 • W malinowym chruśniaku – interpretacja i analiza

  „W malinowym chruśniaku” to jeden z erotyków Leśmiana stanowiący ogniwo cyklu pod tym samym tytułem, umieszczony w tomie „Łąka”. Wiersz jest przykładem niezwykłego talentu poety, który za pomocą słowa potrafi przedstawić najbardziej intymne emocje w sposób piękny, a... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
suck my dik!
• 2022-01-21 17:22:27
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54