Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Obrazki więzienne - bohaterowie

Ostatnio komentowane
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
wielkie XD
HAHAHAHA • 2020-01-15 17:06:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cygan

Bohater obrazka „Podług księgi”. Przebywa w więzieniu od czterech lub pięciu lat. Współwięźniowie, strażnicy i pracownicy kancelarii nazywają do Cyganem. W ten sposób zapisany był również księdze, choć nie było to jego prawdziwe imię ani nazwisko.

Posiadał „pałające”, posępne spojrzenie. Jego strój był typowo więzienny: koszula i kubrak, na głowie czapka. Unosi wysoko sztywny kark, stąd uważano go za silnego. Na szyi Cygana pulsowały grube żyły. Drobne, ostre i białe zęby ujawniane były przez półotwarte usta. „Drapieżnie pożądliwy” – jak go określa narrator.

Cygan postanowił wykorzystać chwilę nieuwagi strażników i zamieszanie w czasie wjazdu wozu z kapustą. Był zdenerwowany i podekscytowany, drżały mu nogi, ale udało mu się zbiec. Szybko odkryto tożsamość uciekiniera. Zgubiło go jednak, że uciekał w linii prostej. Gdy został pojmany, był wyczerpany, ale rozpaczliwie się bronił. Strażnicy dostrzegli jego „Oczy jak pochodnie, twarz trupio ściągniętą, zęby wyszczerzone jakby do kąsania, na ustach nieco krwawej piany”.

Cygan został tak pobity, że nie mógł dojść do więzienia na własnych nogach. Był bliski omdlenia. Stracił przytomność po pobiciu przez bandę więźniów. Gorączkował,

Polecamy również:

  • Obrazki więzienne - plan wydarzeń

    Podług księgi - 1. Do więzienia przyjeżdża wóz z kapustą 2. Woźnica prosi o otworzenie więziennej bramy 3. Wóz utyka w połowie wjazdu z powodu porozrzucanych skrzynek na ziemniaki Więcej »

  • Obrazki więzienne - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    Maria Konopnicka jest słynną autorką nowel, które wydała w czterech zbiorach. Współczuciu wobec niedoli bohaterów towarzyszy szacunek pisarki dla ich wrażliwości moralnej, uczciwości, wielkoduszności. Konopnicka nie tylko przedstawia wydarzenia tragiczne, ale jednocześnie potrafi się w nich... Więcej »

  • Obrazki więzienne - problematyka

    W „Obrazkach więziennych” Konopnicka przedstawiła prawidła, jakie rządzą życiem więziennym. Pisarka ukazała, jak więzienie wpływa na psychikę ludzką, opisała jego surowe reguły i zwyczaje. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =