Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Obrazki więzienne - problematyka

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W „Obrazkach więziennych” Konopnicka przedstawiła prawidła, jakie rządzą życiem więziennym. Pisarka ukazała, jak więzienie wpływa na psychikę ludzką, opisała jego surowe reguły i zwyczaje.

Ludzie, których autorka przedstawia w noweli, ulegają różnorakim zmianom pod wpływem zamknięcia i katorżniczego trybu życia. Więzienie zniszczyło ich wygląd, zdewaluowało się pojęcie moralności. Pobyt za kratkami odciska na bohaterach trwałe piętno, jednak żaden więzień nie rezygnuje z marzeń o wolności.

Jeden z bohaterów – Cygan – podejmuje nawet próbę ucieczki, ale zostaje złapany i surowo osądzony przez współwięźniów. Wkrótce potem, ciężko pobity, umiera. Dopiero po jego śmierci wychodzi na jaw gorzka prawda, że Cygan od dwóch tygodni powinien już przebywać na wolności. Do desperackiego czynu doprowadziła go nieudolna i niemrawa biurokracja.

„Obrazki więzienne” stanowią relację z bezpośrednich obserwacji Marii Konopnickiej, ale również z rozmów z więźniami i pracownikami więzień.

Przedstawione historie mają charakter szkicu reportażowego. Zauważyć można emocjonalny stosunek autorki do bohaterów. Konopnicka ukazała „ludzką” stronę więźniów, którzy również mają swoje problemy i nadzieje – nadal pozostają ludźmi.

Polecamy również:

  • Obrazki więzienne - plan wydarzeń

    Podług księgi - 1. Do więzienia przyjeżdża wóz z kapustą 2. Woźnica prosi o otworzenie więziennej bramy 3. Wóz utyka w połowie wjazdu z powodu porozrzucanych skrzynek na ziemniaki Więcej »

  • Obrazki więzienne - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    Maria Konopnicka jest słynną autorką nowel, które wydała w czterech zbiorach. Współczuciu wobec niedoli bohaterów towarzyszy szacunek pisarki dla ich wrażliwości moralnej, uczciwości, wielkoduszności. Konopnicka nie tylko przedstawia wydarzenia tragiczne, ale jednocześnie potrafi się w nich... Więcej »

  • Obrazki więzienne - bohaterowie

    Cygan - bohater obrazka „Podług księgi”. Przebywa w więzieniu od czterech lub pięciu lat. Współwięźniowie, strażnicy i pracownicy kancelarii nazywają do Cyganem. W ten sposób zapisany był również księdze, choć nie było to jego prawdziwe imię ani nazwisko. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');