Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Federico Fellini, Boccaccio 70 – streszczenie, opracowanie

Ostatnio komentowane
K1 DIS
Dis • 2019-12-11 22:28:49
slabe
blablaa • 2019-12-10 18:11:31
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Film autorstwa Federidco Felliniego i trzech innych reżyserów składa się z trzech części, oddających wybrane nowele autorstwa włoskiego pisarza, Giovanniego Boccaccia, wydane pod wspólnym tytułem Dekameron w 1410 roku oraz wpisane na listę ksiąg zakazanych w 1559 roku.

Kuszenie doktora Antoniego

Część autorstwa Federico Felliniego nosi tytuł Kuszenie doktora Antoniego. Opowiada o zasadniczym doktorze o kontrowersyjnych poglądach, który usiłuje wprowadzić swój światopogląd do społeczeństwa rzymskiego, rozbuchanego w tym czasie pokusami erotycznymi. Jego zamiary ma powstrzymać dziewczynka-amorek wysłana by sprawić, że Antoni również ulegnie pokusie. W efekcie z ogromnego billboardu schodzi piękna, ociekająca seksualnością kobieta, aktorka – Anita Ekberg, stanowiąca ucieleśnienie męskich marzeń. Kobieta jest niemal naga, chodzi boso po trawie, tarza się w niej, nieustannie podkreślając swój związek z naturą i powiązania kobiecości z siłami przyrody. Scenariusz Felliniego nawiązuje do średniowiecznej postaci pustelnika i ascety św. Antoniego.

Krytycy podkreślają, że filmowa wersja noweli narodziła się podyktowana chęcią zemsty i sprzeciwu wobec ówczesnej cenzury we Włoszech. Ekranizacja

Polecamy również:

 • Charles Chaplin – biografia, twórczość

  Chaplin urodził się w Londynie 16 kwietnia 1889 roku. Rodzica artysty byli z wykształcenia aktorami. Niedługo po nadrodzinach syna rozstali się i od tamtej pory Charles mieszkał już tylko z matką, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

 • Akira Kurosawa – biografia, twórczość

  Kurosawa urodził się 23 marca 1910 roku w Tokio. Ten reżyser japońskiego pochodzenia jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców historii kina. Więcej »

 • Krzysztof Zanussi – biografia, twórczość

  Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie w rodzinie o włoskim pochodzeniu. Początkowo studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (na przełomie lat 50. i 60.). W tym samym czasie działał już w środowisku filmowym jako amator. W 1962 roku... Więcej »

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =