Federico Fellini, Boccaccio 70 – streszczenie, opracowanie

Film autorstwa Federidco Felliniego i trzech innych reżyserów składa się z trzech części, oddających wybrane nowele autorstwa włoskiego pisarza, Giovanniego Boccaccia, wydane pod wspólnym tytułem Dekameron w 1410 roku oraz wpisane na listę ksiąg zakazanych w 1559 roku.

Kuszenie doktora Antoniego

Część autorstwa Federico Felliniego nosi tytuł Kuszenie doktora Antoniego. Opowiada o zasadniczym doktorze o kontrowersyjnych poglądach, który usiłuje wprowadzić swój światopogląd do społeczeństwa rzymskiego, rozbuchanego w tym czasie pokusami erotycznymi. Jego zamiary ma powstrzymać dziewczynka-amorek wysłana by sprawić, że Antoni również ulegnie pokusie. W efekcie z ogromnego billboardu schodzi piękna, ociekająca seksualnością kobieta, aktorka – Anita Ekberg, stanowiąca ucieleśnienie męskich marzeń. Kobieta jest niemal naga, chodzi boso po trawie, tarza się w niej, nieustannie podkreślając swój związek z naturą i powiązania kobiecości z siłami przyrody. Scenariusz Felliniego nawiązuje do średniowiecznej postaci pustelnika i ascety św. Antoniego.

Krytycy podkreślają, że filmowa wersja noweli narodziła się podyktowana chęcią zemsty i sprzeciwu wobec ówczesnej cenzury we Włoszech. Ekranizacja mogła ukazać się dopiero w latach 70. stąd sugestia w tytule cyklu (choć została ukończona już w 1962 roku). W realizacji swojej części Fellini z pewnością inspirował się nauką Kościoła i jego stosunkiem do cielesności i kobiecości, traktowanej w czasach Boccaccia jako nieczysty aspekt życia. Co do obsady aktorskiej, osadzenie Anity Ekberg w roli samej siebie nadało dodatkowej autentyczności noweli.

Praca

Segment autorstwa Luchino Viscontiego stanowi opowieść o stylu życia wyższych sfer. Bohaterem jest zatem włoski hrabia, który poślubia córkę niemieckiego przedsiębiorcy. Jest to typowe „małżeństwo na papierze”, związek ten opiera się wyłącznie na wymianie handlowej. Hrabia realizuje swoje potrzeby miłosne na tzw. „boku”, co do pewnego czasu nie przeszkadza jego małżonce imieniem Pupe. W momencie gdy prasa ujawnia skandal związany z relacją arystokraty z jedną z prostytutek, hrabina znika, a jej mąż zostaje odcięty od środków finansowych. Wpada z kryzys i zastanawia się jak z niego wybrnąć. Tymczasem do pałacu wraca Pupe – podczas swojej nieobecności poznała system działania półświatka, w którym obracał się jej mąż. Postanawia sama zarobić na swoje utrzymanie, czym wywołuje rozbawienie męża i ojca. Składa hrabiemu propozycję, by to jej płacił za usługi seksualne, zamiast obcym kobietom, na co mężczyzna przystaje.

W główną rolę kobiecą wciela się w filmie znakomita Roma Schneider.

Loteria

Autorem tej części cyklu jest Vittorio de Sica, który przedstawia historię szwagierki właściciela strzelnicy, która nie przynosi większych zysków. Rodzina bohaterów wpada zatem na pomysł uruchomienia dodatkowej loterii, w której główną nagrodą ma zostać wspomniana szwagierka. Cały plan biznesowy komplikuje się z chwilą narodzin prawdziwej miłości. Gwiazdą noweli jest Sophia Loren.

Federico Fellini, Boccaccio 70 – streszczenie, opracowanie
Plakat Boccacio '70/www.wikipedia.org.pl

Polecamy również:

 • Charles Chaplin – biografia, twórczość

  Chaplin urodził się w Londynie 16 kwietnia 1889 roku. Rodzica artysty byli z wykształcenia aktorami. Niedługo po nadrodzinach syna rozstali się i od tamtej pory Charles mieszkał już tylko z matką, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

 • Akira Kurosawa – biografia, twórczość

  Kurosawa urodził się 23 marca 1910 roku w Tokio. Ten reżyser japońskiego pochodzenia jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców historii kina. Więcej »

 • Krzysztof Zanussi – biografia, twórczość

  Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie w rodzinie o włoskim pochodzeniu. Początkowo studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (na przełomie lat 50. i 60.). W tym samym czasie działał już w środowisku filmowym jako amator. W 1962 roku... Więcej »

 • Andrzej Wajda – biografia, twórczość

  Reżyser urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Oprócz działalności reżyserskiej zajmował się również malarstwem. Ojciec Andrzeja Wajdy pracował w wojsku, a matka jako nauczycielka. Rodzina na początku mieszkała w Suwałkach, a w 9134 roku przeprowadziła się do Radomia (było to związane  z... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55