Wojna domowa w Hiszpanii - skutki

Trwająca przez trzy długie lata (1936 – 1939) wojna domowa w Hiszpanii była pierwszym tak poważnym konfliktem zbrojnym na terenie Europy od czasów I wojny światowej. Po wielu ciężkich walkach i wielotysięcznych stratach po obu stronach, z walki pomiędzy nacjonalistami a republikanami górą okazali się ci pierwsi. Dyktatorską władzę w państwie przejął generał Francisco Franco. W czasie wojny jego siły były wspierane przez hitlerowskie Niemcy, stąd też zbliżenie Hiszpanii do Niemiec, jednakże w czasie drugiej wojny światowej generał, w przeciwieństwie do Mussoliniego, nie zdecydował się na przyłączenie do konfliktu i jego dyktatura utrzymała się aż do lat 70. XX wieku.

Wojna domowa jest uważana za jedną z większych porażek Ligii Narodów, która okazała się bezsilna wobec konfliktu w Europie. Ani różnorakie apele, ani próby mediacji pomiędzy stronami, nawet różnorakie embarga i ustawy potępiające wojnę nie były w stanie zatrzymać rozlewu krwi. Sytuację komplikował fakt, że wiele państw – członków Ligii było mniej lub bardziej otwarcie zaangażowanych w konflikt, sprzedając walczącym stronom broń i wyposażenie.

Wojna domowa jest też często nazywana „poligonem doświadczalnym” przed II wojną światową. Zarówno Niemcy, jak i Związek Radziecki (nie licząc mniejszych państw) wysłały do Hiszpanii swój najnowszy sprzęt, techników i ludzi, licząc na to, że będzie mógł on zostać przetestowany w boju. Szczególnie złą sławą cieszył się niemiecki oddział lotniczy, Legion Condor, wyposażony w najnowsze samoloty Luftwaffe. Wykorzystanie najnowszego sprzętu pozwoliło państwom totalitarnym na jego dopracowanie, a zebrane doświadczenia posłużyły do dopracowania doktryn wojennych. Oprócz tego niebagatelne znaczenie miało też wykształcenie nowej kadry dowódczej, która w tym konflikcie zbierała doświadczenie, wykorzystywane potem na frontach II wojny światowej.

Polecamy również:

  • Francisco Franco - biografia, działalność

    Przyszły generał Francisco Franco urodził się 4.12.1892 w Ferrol w Hiszpanii. Wywodził się z rodziny posiadającej długie, wielopokoleniowe tradycje wojskowe, stąd też ta ścieżka kariery wydawała się oczywista. Od 1907 roku uczęszczał do szkoły wojskowej w Toledo, by później rozpocząć służbę w Maroku, będącym... Więcej »

  • Wojna domowa w Hiszpanii - przebieg

    Niestabilność polityczna młodej demokracji w Hiszpanii, spory pomiędzy przedstawicielami prawicy i lewicy, jak również seria zamachów przeprowadzonych przez bojówki obu stron doprowadziły w roku 1936 do wybuchu wojny domowej w Hiszpanii. 17.07.1936 roku do Maroka hiszpańskiego przybył generał... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42