Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rola kościoła katolickiego w walce z władzą komunistyczną w Polsce

Początek represji

W początkowej fazie wprowadzania w Polsce ustroju totalitarnego, władze komunistyczne unikały angażowania się w jawny konflikt z kościołem. Sytuacja uległa zmianie dopiero po śmierci dotychczasowego Prymasa, Augusta Hlonda i wyborze w jego miejsce, Stefana Wyszyńskiego. Od tego momentu zaczął się czas stosowania represji i prześladowań wobec duchowieństwa. Aresztowania zakonników i księży, dziennikarzy pism kościelnych, osób działających w stowarzyszeniach katolickich były na porządku dziennym. Usuwano także lekcje religii ze szkół, zakonom zabierano majątki i budynki szpitali czy placówek oświatowych. Znoszono także kościelne święta. W takiej atmosferze grupa tzw. księży patriotów z Bolesławem Piaseckim na czele, za cenę zadeklarowanego poparcia dla działalności władz, uzyskała zgodę na utworzenie Stowarzyszenia PAX.

NON POSSUMUS 

W 1950 roku episkopat podpisał porozumienie z władzami, chcąc w ten sposób ochronić duchowieństwo i świeckich przed represjami. Komuniści jednak zintensyfikowali działania represyjne wobec nich. Zlikwidowano autonomię kościoła, odebrano także kurii w Krakowie Tygodnik Powszechny. W odpowiedzi na te działania, prymas Wyszyński wystosował

Zobacz również

 • List biskupów polskich do biskupów niemieckich - przyczyny, czego dotyczył, konsekwencje

  Stosunki panujące pomiędzy państwami niemieckimi a Polską po II wojnie światowej nie należały, z oczywistych względów, do najcieplejszych. W propagandzie PRL-u Niemcy były zawsze ukazywane jako kraj śmiertelnie niebezpiecznie, wrogi Polsce, a w przypadku Niemiec Zachodnich - ciągle sekretnie nazistowski. Tym większą burzę wywo...

  Więcej
 • Bł. Jerzy Popiełuszko - biografia, zasługi

  Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy na Podlasiu. Dwa dni później został ochrzczony w kościele w Suchowoli. Wówczas otrzymał imię swojego stryja –  Alfons (zmienił je na Jerzy Aleksander dopiero w okresie nauki w seminarium). W latach nastoletnich był ministrantem.

  Więcej
 • Stefan Wyszyński - biografia, zasługi, najważniejsze informacje

  Stefan Wyszyński przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 r. we wsi Zuzela (na granicy Mazowsza i Podlasia) jako drugie dziecko Stanisława (organisty miejscowego kościoła) i Julianny Wyszyńskich. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu swoich 23. urodzin. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
o
z • 2020-04-01 20:13:23
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22