List biskupów polskich do biskupów niemieckich - przyczyny, czego dotyczył, konsekwencje

Stosunki panujące pomiędzy państwami niemieckimi a Polską po II wojnie światowej nie należały, z oczywistych względów, do najcieplejszych. W propagandzie PRL-u Niemcy były zawsze ukazywane jako kraj śmiertelnie niebezpiecznie, wrogi Polsce, a w przypadku Niemiec Zachodnich - ciągle sekretnie nazistowski. Tym większą burzę wywołał więc list biskupów polskich z roku 1965, adresowany do ich niemieckich odpowiedników.

W roku 1965, na łamach trwającego Soboru Watykańskiego II, pojawiły się postulaty scementowania przyjaźni pomiędzy narodami chrześcijańskimi i prób zagojenia ran wywołanych przez II wojnę światową. Było to zresztą zgodne z głoszoną w czasie soboru doktryną pojednania. Zarówno te działania, jak i istniejące wcześniej próby unormowania stosunków pomiędzy Polską i Niemcami (moderowane przez Kościół) doprowadziły do powstania listu otwartego, adresowanego do biskupów niemieckich, ale pośrednio także też do innych wyznań chrześcijańskich. List został podpisany przez wielu duchownych i biskupów.

W liście przypominano historię stosunków polsko - niemieckich przez wieki, poruszano temat zbrodni niemieckich, ale i kwestię wysiedleń powojennych, jak również nowych granic. W liście znalazło się też słynne sformułowanie "przebaczamy i prosimy o wybaczenie".

List wywołał prawdziwą burzę w PRL-u, a Kościół oskarżano o sympatie nazistowskie i działalność antypolską. Zaogniło to konflikt w kolejnym roku, dotyczący 1000-lecia istnienia państwa polskiego. Wiele parafii zostało poddanych represjom, podobnie jak księży i biskupów. Państwo i Kościół toczyły niemal otwartą wojnę.

Warto na koniec nadmienić, że sprawą mało znaną w Polsce jest to, że w odpowiedzi na to pismo również księża niemieccy wystosowali podobny list do Polski. Spotkał się on jednak z równie nieprzychylną opinią w RFN, gdzie z kolei zarzucano biskupom pogodzenie się z "niesprawiedliwymi" granicami powojennymi.

Polecamy również:

  • Bł. Jerzy Popiełuszko - biografia, zasługi

    Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy na Podlasiu. Dwa dni później został ochrzczony w kościele w Suchowoli. Wówczas otrzymał imię swojego stryja –  Alfons (zmienił je na Jerzy Aleksander dopiero w okresie nauki w seminarium). W latach nastoletnich był... Więcej »

  • Stefan Wyszyński - biografia, zasługi, najważniejsze informacje

    Stefan Wyszyński przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 r. we wsi Zuzela (na granicy Mazowsza i Podlasia) jako drugie dziecko Stanisława (organisty miejscowego kościoła) i Julianny Wyszyńskich. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu swoich 23. urodzin.  Więcej »

  • Rola kościoła katolickiego w walce z władzą komunistyczną w Polsce

    W początkowej fazie wprowadzania w Polsce ustroju totalitarnego, władze komunistyczne unikały angażowania się w jawny konflikt z kościołem. Sytuacja uległa zmianie dopiero po śmierci dotychczasowego Prymasa, Augusta Hlonda i wyborze w jego miejsce, Stefana Wyszyńskiego. Od tego momentu zaczął się czas... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
W
• 2025-04-08 17:33:59
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00