Republika Federalna Niemiec powstała w roku 1948, na skutek przekształcenia trzech stref okupacyjnych (angielskiej, amerykańskiej i francuskiej) w jedno państwo, w momencie gdy stało się jasne, że nie da się odzyskać kontroli nad częścią Niemiec okupowaną przez ZSRR.
RFN - stolica, system rządów
Stolicą RFN został Bonn, najbogatsze miasto po stronie zachodniej. System rządów RFN był demokratyczny, opierał się w równej mierze na ustaleniach wprowadzonych w życie przez siły okupujące Niemcy, jak i odtworzeniu przedwojennych partii niemieckich, istniejących przed 1933 rokiem. Kluczowe rolę odgrywały przez dłuższą metę środowiska centrowe i prawicowe, głównie zaś Chrześcijańska Demokracja (CDU). Okresowo do władzy dochodzili również umiarkowani socjaliści z SPD i jej różnych przybudówek, nigdy nie było to jednak na tyle liczne zjawisko, by grozić przewrotem komunistycznym.
Kanclerze w RFN
Konrad Adenauer
Najwyższą władzę w państwie sprawował kanclerz, wybierany w głosowaniu. Pierwszym przywódcą RFN został Konrad Adenauer (1949-1963). Stworzył on podwaliny pod dalszy wygląd rządów i polityki zewnętrznej Niemiec Zachodnich, nawiązując dobre stosunki z Francją i Stanami Zjednoczonymi, jednocześnie zaś był wrogiem komunizmu i nie pozwalał na uznanie nowych granic Polski.
Willy Brandt
Wraz z wyborem na stanowisko kanclerza Willy'ego Brandta (1969-1974) zmieniła się koncepcja prowadzenia dialogu z blokiem wschodnim. Brandt znacznie ocieplił stosunki z ZSRR i z Polską, odwiedzając zarówno Moskwę, jak i Warszawę. Starał się doprowadzić do dialogu z NRD i przygotować grunt pod ewentualne zjednoczenie, mimo że nie widział na to szansy w najbliższej przysłości.
Helmut Kohl
Trzecim najważniejszym przywódcą w historii RFN był kanclerz Helmut Kohl, rządzący w latach 1982-1998. To jego determinacji i uporczywej pracy Niemcy zawdzięczają przygotowanie kraju do zjednoczenia. Zdając sobie sprawę z osłabienia ZSRR, pracował on nad możliwością połączenia obydwu krajów niemieckich w całość.
Ostatecznie stało się to możliwe, po serii konferencji i spotkań, w 1990 roku. Nieco wcześniej, jesienią 1989 roku, runął Mur Berliński. Zjednoczenie Niemiec nie było jednak sprawą prostą, a implikacje gospodarcze, związane z podniesieniem poziomu gospodarczego NRD, istnieją do dzisiaj.