Republika Federalna Niemiec powstała w roku 1948, na skutek przekształcenia trzech stref okupacyjnych (angielskiej, amerykańskiej i francuskiej) w jedno państwo, w momencie gdy stało się jasne, że nie da się odzyskać kontroli nad częścią Niemiec okupowaną przez ZSRR. Stolicą RFN został Bonn, najbogatsze miasto po stronie zachodniej. System rządów RFN był demokratyczny, opierał się w równej mierze na ustaleniach wprowadzonych w życie przez siły okupujące Niemcy, jak i odtworzeniu przedwojennych partii niemieckich, istniejących przed 1933 rokiem.Kluczowe rolę odgrywały przez dłuższą metę środowiska centrowe i prawicowe, głównie zaś Chrześcijańska Demokracja (CDU). Okresowo do władzy dochodzili również umiarkowani socjaliści z SPD i jej różnych przybudówek, nigdy nie było to jednak na tyle liczne zjawisko, by grozić przewrotem komunistycznym.
Najwyższą władzę w państwie sprawował kanclerz, wybierany w głosowaniu. Pierwszym przywódcą RFN został Konrad Adenauer (1949-1963). Stworzył on podwaliny pod dalszy wygląd rządów i polityki zewnętrznej Niemiec Zachodnich, nawiązując dobre stosunki z Francją i Stanami Zjednoczonymi, jednocześnie zaś był wrogiem komunizmu i nie pozwalał na uznanie nowych granic Polski.
Wraz z wyborem na stanowisko kanclerza Willy'ego Brandta (1969-1974) zmieniła się koncepcja prowadzenia dialogu z blokiem wschodnim. Brandt znacznie ocieplił stosunki z ZSRR i z Polską, odwiedzając zarówno Moskwę, jak i Warszawę. Starał się doprowadzić do dialogu z NRD i przygotować grunt pod ewentualne zjednoczenie, mimo że nie widział na to szansy w najbliższej przysłości.
Trzecim najważniejszym przywódcą w historii RFN był kanclerz Helmut Kohl, rządzący w latach 1982-1998. To jego determinacji i uporczywej pracy Niemcy zawdzięczają przygotowanie kraju do zjednoczenia. Zdając sobie sprawę z osłabienia ZSRR pracował on nad możliwością połączenia obydwu krajów niemieckich w całość. Ostatecznie stało się to możliwe, po serii konferencji i spotkań, w 1990 roku. Nieco wcześniej, jesienią 1989 roku runął Mur Berliński. Zjednoczenie Niemiec nie było jednak sprawą prostą, a implikacje gospodarcze, związane z podniesieniem poziomu gospodarczego NRD, istnieją do dzisiaj.
Republika Federalna Niemiec (RFN) - ustrój, granice, gospodarka, przywódcy
Polecamy również:
-
Konrad Adenauer - biografia, poglądy, dzieła
Konrad Adenauer to niemiecki polityk i prawnik, przedstawiciel partii chadeckiej, pierwszy kanclerz Republiki Federalnej Niemiec (RFN). Urodził się w Kolonii w 1876 roku, zmarł zaś w 1967 roku niedaleko Bonn. Od młodości związany był z Chrześcijańską Partią Centrum, podczas studiów prężnie działał... Więcej »
-
Willy Brandt - biografia, poglądy
Willy Brandt, (właściwie Karl Herbert Frahm) urodził się 18 grudnia 1913 roku w Lubece w robotniczej rodzinie. W 1930 roku zapisał się do SPD, a od 1931 roku wstąpił do Socjalistycznej Partii Robotniczej (SAPD). Wtedy też zaczął pracować jako dziennikarz. Po dojściu do władzy Hitlera wyemigrował do Norwegii,... Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (0)